Türkiye Haberleri

Atatürk Enstitüsü öğrencilerinden Boğaziçi açıklaması

1 hafta önce

boğaziçi

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepkiler devam ediyor. Gece saatlerinde öğrencilere uzun namlulu silahlar ile ev baskınları düzenlenirken, AKP'li ve MHP'liler öğrencileri hedef gösterdi.

Atatürk Enstitüsü öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Melih Bulu'nun atanmasına tepki göstererek, ''Ne ile karşılaştık? Tüm bu hayallerimiz ve çabalarımız, üniversitemizin kapısına vurulan kelepçelerle tutsak edilmek isteniyor. Bu duruma bir günde gelmedik'' ifadeleri kullanıldı.

 

Enstitü öğrencileri tarafından yapılan açıklama şöyle:

 

''Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri olarak size diplerden sesleniyoruz. Eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk üniversiteler tahayyül ederken OHAL, KHK ve kayyum rejiminin bizi çekmeye çalıştığı diplerden!

 

Nasıl bir üniversite? Özgürce düşünüp tartışıp bilgi üretebildiğimiz bir ortam hayal ediyorduk. Öğrencilerin sadece eğitim almakla kalmadığı, karşılaşmalar yaşadığı, hayatın karmaşık, zorlu ve keyifli olduğunu gördüğü bir mekân... Tüm bunlar için de eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite için çabalıyorduk. Söz, yetki ve kararın üniversitenin tüm bileşenlerine ait olmasını istiyorduk.

 

Ne ile karşılaştık? Tüm bu hayallerimiz ve çabalarımız, üniversitemizin kapısına vurulan kelepçelerle tutsak edilmek isteniyor. Bu duruma bir günde gelmedik. OHAL KHK’larıyla üniversitelerden yüzlerce akademisyen ihraç edildi. Kayyum rejimi demokratik ve hukuki teamüllerin yerini aldı. Demokrasinin asgari şartlarından biri olarak kabul edilen seçimler dahi hiçbir meşruiyet kaygısı duyulmadan ortadan kaldırıldı. Üniversitemiz, mahallemiz ve hayallerimiz polis ablukası ve gece yarısı kırılan kapıların gölgesi altında!

 

Ne istiyoruz? Bütün Türkiye’de üniversite rektörlerinin atanmasını değil üniversite bileşenlerince seçilmesini istiyoruz. Kayyumlarla yapılacak hiçbir pazarlığı kabul etmiyoruz. Piyasa için değil toplum için bilgi üreten eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite istiyoruz.

 

Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz!''

 İlgili konular

kapak

AKP'li kadın olmayan oğlunun şahitliğini yaptı!

1 hafta önce

AKP ilçe teşkılatında görevli bir kadın, Boğaziçi'nde okuduğunu öne sürdüğü kendi oğlunu örnek göstererek, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin protestolara öğretim üyelerinin ikna ve 'kolaylık' teklifleriyle katıldığını iddia etti....Devamını oku
kütüphane

Şehir Üniversitesi öğrencileri: Bir hırs yüzünden bizi mağdur ettiler

4 ay önce

YÖK tarafından kapatıldıktan sonra Marmara Üniversitesi'ne devredilen İstanbul Şehir Üniversitesi'nin öğrencileri, yapılan hukuksuzluğa ve yaşadıkları zorlukları tepki gösterdi. Öğrenciler, "Bir hırs yüzünden öğrencilerin mağdur edilmesinin şaşkınlığını yaşıyoruz" dedi....Devamını oku