Gündem

Atina, Türkiye'nin tansiyonu yükseltmesinden endişeli

2 gün önce

Atina, Türkiye

Yunanistan, Fransa ile imzaladığı Savunma ve Güvenlik Alanlarında İş Birliğine Yönelik Stratejik Ortaklık Anlaşması sonrasında Türkiye'nin Ege'de tansiyonu yükseltmesinden endişe duyuyor.

Yetkililerce "Fransa ile yapılan anlaşma ardından canı sıkıldığı belirtilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen yılki taktiklere geri döneceğini" düşündüğü ifade ediliyor.

 

'Anlaşmayı test edecek'


Erdoğan'ın, Yunanistan-Fransa arasında imzalanan anlaşmayı Ege'de veya Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandırarak “test etme” olasılığının Atina'yı endişelendirdiği vurgulanıyor.

 

'Oruç Reis bunun göstergesi'


Yazıda, Oruç Reis gemisinin 8 Ekim-16 Aralık tarihleri arasında Kıbrıs'ın kuzeyinde “keşif çalışması” yürütmesi de söz konusu haberde "Türkiye'nin niyetinin göstergesi" olarak yorumlandı.

 

Yunan basını, Fransa ile Yunanistan arasında gerçekleştirilen savunma paktı ardından Erdoğan'ın kendisini zor bir durumda bulduğunu yazarak, "Atina ile Fransa'nın en son teknoloji üç fırkateyn alma konusunda anlaşması ve daha evvel aldığı altı avcı uçağı ile askeri olarak güçlenmesi bölgedeki güç dengesini değiştirdi" ifadeleri yer alıyor.

 

Tüm bu anlatılanlar bağlamında, Atina'da Erdoğan'ın tansiyonu yükseltmesine yönelik bir endişe var. Haberde bu tansiyon yükseltme eğiliminin "Yunanistan egemenliğine dair bir tehdit oluşturmak için değil daha çok Fransa - Yunanistan anlaşmasının işlemediğini göstermek amacıyla" olduğu belirtiliyor.İlgili konular

özkoç

CHP'li Özkoç, Erdoğan'a rajon kesti: 83 Milyon beşli çetenden büyüktür

1 gün önce

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Erdoğan, Beşli Çete’yi koruyor. Milleti korumuyor. 83 milyon vatandaşımız senin Beşli Çete’nden daha büyüktür, daha değerlidir." şeklinde konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Merkez Bankası'nda iki başkan yardımcısına gece yarısı operasyonu

1 gün önce

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı....Devamını oku