Ekonomi

Avlanma yasağı getirilen hamsinin fiyatı fırladı

3 gün önce

hamsi

Çanakkale'de, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 10 gün süreyle avlanması yasaklanan hamsinin kilosu 40 liraya kadar yükseldiği görüldü.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, hamsinin yasal avlanılabilir boy uzunluğunun altında avlanma oranının artması üzerine, 10 gün süreyle Karadeniz'de hamsi avına yasak getirildi.

 

Av yasağının gelmesiyle tezgahlarda satılan hamsi fiyatlandı. Çanakkale Balık Hali’nde yasaktan önce kilosu 20 liraya kadar düşen hamsi bugün 40 liradan satışa sunuldu.

 

Çanakkale Balık Hali esnafı Hasan Doğuş Tunç, hamsi fiyatlarının artışa geçmesini şöyle değerlendirdi:

 

"Karadeniz kıyı şeridinde küçük hamsinin avlanmasını engellemek açısından 10 gün süreyle hamsinin avlanmasını durdurdular. Hamsinin en çok çıktığı yer Karadeniz. Ancak 10 günlük yasak nedeniyle hamsi avı azaldığından fiyatı yükseldi. 20- 25 liraya sattığımız hamsinin fiyatı 40- 45 liralara yükselmiş oldu. Hamsini kalitesine göre değişiyor. Güzel kaliteli bir hamsinin kilosu 40 lira civarında" 

 İlgili konular

hamsi

Hamsi fiyatları 30 liraya fırladı

1 hafta önce

Kentte balıkçı tezgâhlarında; istavrit 35, çinakop 65, sargan 40, levrek 60, kalkan 175, somon 50, mezgit ise 60 liradan satışı yapılıyor....Devamını oku
biga

Biga'da 16 köpeği zehirleyerek öldüren kişiler gözaltında

2 ay önce

Çanakkale'nin Biga ilçesinde 2 kişi 16 köpeği zehirleyerek ölümüne neden oldu. Emniyet güçleri zanlıları gözaltına aldı....Devamını oku