Politika

Avrupa Birliği, Akdeniz’e sondaj ve Barış Pınarı’nın faturasını kesti: Türkiye’ye yardım yüzde 75 kısıldı

2 yıl önce

Avrupa Birliği, Akdeniz’e sondaj ve Barış Pınarı’nın faturasını kesti: Türkiye’ye yardım yüzde 75 kısıldı


 

AB’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ve Suriye’deki askeri operasyonları nedeniyle Türkiye’ye yapması planlanan üyelik öncesi yardımlarda kesintiye gittiği ortaya çıktı. Demokraksiyi teşvik eden projelere ise destek sürüyor.
 
Alman medya kuruluşu Funke Mediengruppe, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrel tarafından Avrupa Parlamentosu’na gönderilen mektubu okurlarıyla paylaştı. Mektupta yer alan bilgilere göre AB, Türkiye’ye yapılacak katılım öncesi yardımı yüzde 75 kıstı.
 
Bu bağlamda AB Türkiye’ye sadece 168 milyon euro yardımda bulunacak ve bu fonun 150 milyon euro’su demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi konusunda harcanacak. Geri kalan 18 milyon Euro ise kırsal kalkınmaya ayrılacak.
 
İspanyol siyasetçi, AB’nin kesintisine gerekçe olarak ise Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı ve Kıbrıs Adası açıklarında yaptığı sondaj çalışmalarını gösterdi.

 İlgili konular

Miçotakis

Miçotakis: Türkiye'ye karşı yaptırım listesi hazırladık

5 ay önce

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan'a karşı saldırgan bir tutuma geçmesi durumunda alacakları önlemlerle ilgili bir liste oluşturduklarını söyledi....Devamını oku
sondaj

Fatih sondaj gemisi, Türkali-5 kuyusunda çalışmalara başladı

9 ay önce

Türkiye'nin ilk derin sondaj gemisi Fatih, Karadeniz'de bulunan Sakarya Gaz Sahası'ndaki yeni tespit kuyusu Türkali-5'te sondaj çalışmalarına başladı....Devamını oku