Ekonomi

Avrupa'da en çok Bitcoin ve kripto para kullanılan ülke Türkiye oldu

1 hafta önce

bitcoin

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklanırken, Türkiye ise yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı.

NTV’nin haberine göre listede Nijeryalılar yüzde 33 ile ilk sırada yer alırken Vietnam vatandaşları yüzde 21 ile ikinci, Filipinler yüzde 20 ile 3’ncü sırada yer aldı. Vietnam yüzde 21 ile 2’nci, Filipinler yüzde 20 ile 3’ncü sırada yer alırken Türkiye yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı.

 

Bitcoin'un doğum yeri olduğu tahmin edilen Uzadoğu'da kripto paralara ilgi büyük. ABD merkezli banka Union bank Filipinler'in önemli şehirlerinden Makati’de bir Bitcoin ATM’si bile kurdu.

 

Afrika ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerin yoğun ilgi gösterdiği kripto paralara Latin Amerika ülkelerinin de büyük rağbet gösterdiği belirtilirken, Peru, yüzde 16 kripto para kullanımıyla Türkiye’nin ardından 5’nci sırada yer alırken Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili de çift haneli rakamlara ulaştı.

 

Orta Avrupa ve Britanya ülkelerinin pek fazla rağbet göstermediği kripto paralara Türkiye’den sonra en çok ilgi gösteren Avrupa ülkeleri yüzde 11 ile İsviçre ve Yunanistan olurken, geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kripto paralarla ilgili yeni bir düzenleme getirmeyi düşündüklerini söylemiş, son zamanlarda yüksek talep gören kripto paralar ile ilgili, “Kripto para bir para birimi değil. Oldukça spekülatif bir varlık” demişti.İlgili konular

kapak

Doğrusu haber sordu: Türkiye'de insan hakları var mı?

2 saat önce

Doğrusu Haber kanalı, sokak röportajlarına, Bakırköy sokaklarında devam ediyor....Devamını oku
bankonot

500 ve 1000 liralık banknotlar için hazırlıklar başladı

1 gün önce

Liradan altı sıfır atmakla övünen iktidar, yanlış ekonomi politikaları nedeniyle en yüksek değerdeki 200 liralık banknot bile pula çevirdi....Devamını oku