Dünya

Avrupa’da mahsur kalan Ruslar, Türkiye üzerinden tahliye edilecek

11 ay önce

Rus

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, Rus uçaklarına hava sahasını kapatan Avrupa ülkelerinde mahsur kalan Rus turistler ile alakalı konuştu.

Gorin, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır da dahil olmak üzere Rusya ile hava trafiği açık ülkeler üzerinden evlerine dönmesinin planlandığını açıkladı.

 

Hava trafiğinin kapanması nedeniyle tur operatörlerinin artık Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki 400 bağımsız ve organize turistle birlikte Bulgaristan’daki 500 organize turist ve Portekizli Madeira’daki yaklaşık 200 turistin Rusya’ya tahliyesini Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) yardımlarıyla çözmeye çalıştığını vurgulayan Gorin, İngiltere, Slovenya ve Avusturya’daki Rus turistlerin İstanbul, Dubai, Abu Dabi, Doha ve Kahire bağlantılı uçuşlara yöneldiğini, tahliye uçuşlarının da bu şekilde gerçekleştirileceğini aktardı.

 

“Avrupa ülkelerinin hava sahalarını kapatması sonrası Avrupa tur satışlarında büyük ölçüde azalma kaydediyoruz. Aynı zamanda Rus turistlerin kapanan ülkelerle seyahat ile ilgili birçok sorusu bulunuyor” diye konuşan RST Başkan Yardımcısı, aynı zamanda uluslararası seyahatlerin döviz kurundaki oynaklıktan önemli ölçüde etkilendiğini, ruble bazında tur maliyetlerinin son zamanlarda yükseldiğini sözlerine ekledi.

 

Gorin, öte yandan Rus tatilciler için Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Maldivler ve Tayland gibi destinasyonların açık olduğunu da hatırlattı.

 

İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya, Romanya, Slovenya, Letonya, Litvanya, Estonya ve Almanya hava sahalarını Rusya’ya kapatma kararı almıştı.

 

Rusya da cevaben İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya ve Romanya’ya hava sahasını kapatmıştı.

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Birliğin hava sahasını Rus uçaklarına kapatacaklarını açıkladı.

 

Von der Leyen, yaptığı açıklamada, AB hava sahasını Rusya’nın havayollarına kapatma kararı aldıklarını belirterek, “Bu, oligarkların özel jetlerini de kapsayacak.” dedi.İlgili konular

rusya

Rusya, dost olmayan ülkelere doğalgaz tehdidini ileri sürdü

10 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’nın, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmesi durumunda, “Bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz” tehdidini ileri sürdü....Devamını oku
rusya

Flaş gelişme! Rusya ve Ukrayna temsilcileri Türkiye'de görüşecek

10 ay önce

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken önemli bir gelişme oldu. Ukrayna tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülke temsilcileri 28-30 Mart'ta Türkiye'de görüşmelere devam edecek....Devamını oku