Gündem

Ayancık’ta felakete yol açan tomruklar, ağaç katliamını da ortaya çıkardı

11 ay önce

tomruk

Sinop’un Ayancık ilçesindeki sel felaketinde 9 kişi hayatını kaybetti. Olayda büyük ihmaller sorgulanırken dikkatleri en çok izinsiz kurulan ve selin etkisiyle yerleşim yerlerine etkileyen ‘tomruk deposu’ çekmişti.

Ayancık sel felaketinde yıkımın büyümesine neden olan dere yatağına yapılmış tomruk deposundaki tomruklar, şu an sahile vurmuş durumda.Havadan çekilen görüntüler facianın büyüklüğünü ortaya koyarken diğer yandan gerçekleştirilen orman katliamının boyutunu da gözler önüne seriyor.

 

Ayancık ilçesinin eski Kaymakamı Çağlayan Kaya, beş yıl önce Orman İşletme Müdürlüğü’nün derenin kenarında izinsiz şekilde tomruk deposu kurduğunu tespit etmişti.

 

Kaya, selde yıkıcı etkiyi arttıracağı için depoyu dağ yamacına taşımak istedi. Muhtarlar ve köylüler “Kaymakam ekmeğimizle oynuyor” diye ayaklanınca Kaya, tayinini istedi. Kaya, “Dediğim şekilde müdahale edilse üç köprü, pazar yeri ve sanayi sitesi yıkılmazdı. Tomruklar hasar vermezdi” diyor.

 

 
İlgili konular

AKP’li belediye

AKP’li belediyeden kendi partili belediyelere maddi yardım!

5 ay önce

AKP’li Bağcılar Belediyesi; Sinop, Bayburt ve Giresun’daki AKP’li 3 ilçe belediyesine toplam 3.5 milyon liralık nakdi yardım yapacak....Devamını oku
soylu

Soylu iddialı konuştu: Herkes Türkiye modelinin arkasından gidecek

6 ay önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni ekonomik modelin başarılı olacağını ve diğer ülkelerin de bu modeli uygulamaya başlayacaklarını iddia etti....Devamını oku