Ekonomi

Aydın'da Avrupa'nın en büyük kağıt fabrikasının açılışını Erdoğan yaptı

2 gün önce

kağıt

Aydın'ın Söke ilçesinde 658 dönüm üzerine kurulan Batı Kipaş Kağıt Fabrikasının açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan törenle açtı.

Kahramanmaraş merkezli Kipaş Holding, başta tekstil olmak üzere enerji, tarım, çimento ve kağıt sektöründe faaliyet gösteriyor. Kağıt sektöründeki ilk yatırımını Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yapan firmanın bu alandaki ikinci yatırım merkezi ise Aydın'ın Söke ilçesi oldu.

 

Söke Organize Sanayi Bölgesi'nde 658 dönüm üzerine kurulan kağıt fabrikası yatırımında sona gelindi. Dev tesiste yılda yaklaşık 730 bin ton kağıt üretimi gerçekleştirilecek.

 

Kullandığı teknoloji ve kapasite anlamında dünyanın önde gelen kağıt fabrikalarından biri olarak gösterilen tesis, kendi enerjisini de üretecek. Arıtma tesisi de tamamlanan fabrikada ağırlıklı olarak Türkiye'nin ithal ettiği kağıtlar üretilecek.

 

Yaklaşık 550 milyon dolarlık yatırım tutarı bulunan ilk etapla 800 kişi istihdam edilecek. Türkiye'nin 250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak tesis, aynı zamanda 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirecek. Toplamda 450 milyon dolar cari açığın kapanmasına vesile olacak.

 

Yüzde 40'ı tamamlanan ikinci etap için 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Tamamlanmasıyla birlikte ikinci etapta da 600 kişilik ilave istihdam sağlanacak. Böylece toplamda 1400 kişi çalıştırılacak.İlgili konular

istifa

Erdoğan'ın ziyaret ettiği Aydın'da yüzlerce kişi AKP'den istifa etti

2 gün önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın bugün bir açılış töreni için gittiği Aydın'da, Germencik ilçesinde 872 kişinin AKP'den istifa ettiği bildirildi. İstifaların daha da artacağı ve nedeninin parti yöneticileri hakkındaki taciz iddiaları olduğu öğrenildi....Devamını oku
kağıt

Kağıda yüzde 462 zam geldi; Türkiye kağıtta dışa bağımlı oldu

2 hafta önce

Cumhuriyet tarihinin ilk sanayi kuruluşu SEKA'nın özelleştirilmesi, fabrika ve arsalarının satılıp yerlerine AVM'ler dikilmesi sonrası, kağıtta tamamen dışa bağımlı hale gelindi....Devamını oku