Politika

Ayhan Bilgen’e Özgür Gündem davasından beraat

5 gün önce

ayhanbilgen

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, 6 yıl sonra başlatılan 'Kobani eylemleri' soruşturmasında tutuklanan ve yerine kayyım atanmıştı. Ayhan Bilgen, Özgür Gündem gazetesinin Danışma Kurulu üyesi olduğu için yargılandığı davada beraat etti.

Bilgen, hakkında “örgüt propagandası yapmak”, “örgüt üyesi olmak” ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak” iddialarıyla tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı.

 

Duruşma, Çağlayan’da bulunan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Bilgen, duruşmaya tutuklu bulunduğu Ankara Sincan Kampüs Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.
Gazete Karınca'nın haberine göre, Bilen duruşmada söz almış ve gazete ile organik bir bağının olmadığını, sadece gazetenin Danışma Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

 

Ayhan Bilgen, o dönem Ankara’da bulunmasından dolayı gazetenin karar alma işleyişine katılmadığını belirtti. Bilen, sadece insan hakları ihlalleri konusunda önerilerde bulunduğunu söyledi. Avukatı Özcan Kılıç, müvekkilinin savunmalarına katıldığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

 

Mahkeme heyeti kısa bir ara verdi. Mahkeme, Bilgen’e yöneltilen “Örgüt propagandası” ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak” suçlarından beraatına karar verirken, “Örgüt üyesi olmak” suçundan da dosyanın tefrik edilmesine hükmetti.

 İlgili konular

yargıtay

Yargıtay, Gültan Kışanak'ın "örgüt propagandası"ndan beraatini bozdu

9 saat önce

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'a, "terör örgütü propagandası yapma" suçundan verilen beraat kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozuldu....Devamını oku
dava

Demirtaş'ın yargılandığı davada erteleme kararı

2 hafta önce

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'terör örgütü propagandası yapmak', 'terör örgütü yöneticiliği', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet', 'suçu ve suçluyu övme', 'suç işlemeye tahrik', 'halkı kanunlara uymamaya tahrik' iddialarıyla yargılandığı davada erteleme kararı çıktı....Devamını oku