Gündem

AYM: Seçim adaylığı için görevini bırakan yönetici görevine geri dönemeyecek

3 yıl önce

AYM: Seçim adaylığı için görevini bırakan yönetici görevine geri dönemeyecek


Anayasa Mahkemesi (AYM), seçim adaylığı için görevini bırakan meslek kuruluşu yöneticilerinin seçilmediyse görevine geri dönemeyeceğini duyurdu.
 
 
Anayasa Mahkemesi, milletvekili genel seçimi ve yerel seçim için görevinden ayrılan meslek kuruluşu yöneticilerinin aday olamadıkları veya seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun hükümlerini iptal etti.
 
Anayasa Mahkemesi, milletvekili genel seçimi ve yerel seçim için görevinden ayrılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı, Birlik Yönetim Kurulu üyeleri, oda ve borsa yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları genel başkanı, başkanları, yönetim ve denetim kurulları üyelerinin aday olamadıkları veya seçilemedikleri takdirde eski görevlerine dönebilmelerine imkan tanıyan kanun hükümlerini iptal etti.
  
Mahkemenin gerekçesinde, odalar ve borsalar ile bunların üst kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, Anayasa’nın 135. maddesinde çizilen çerçevesinde 5174 sayılı Kanun ile kurulan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olduğu belirtildi.
 


İlgili konular

AİHM

Türkiye adına utanç verici: AİHM'e yapılan başvuru sayısında 13,14 artış

11 ay önce

Adalet Bakanlığı’nın 2021 yılı Faaliyet Raporu’na göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sayısı 2021 yılında yüzde 13,14 arttı....Devamını oku
hdp

HDP davasında yeni gelişme

1 yıl önce

HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesine gönderdi....Devamını oku