Gündem

AYM’den ‘Ahmet Altan’ kararı: Hak ihlali yok

3 yıl önce

AYM’den ‘Ahmet Altan’ kararı: Hak ihlali yok


Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, gazeteciler Ahmet Hüsrev Altan, Ali Bulaç ve Nazlı Ilıcak'ın bireysel başvurularını ele almak üzere bir araya geldi. 

 

Gazeteciler, 'uygulanan gözaltı ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği' iddialarına ilişkin ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuştu.

 

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Ahmet Altan'ın bireysel başvurusunda hak ihlali görmedi. 

 

Zaman gazetesi yazar ve editörlerinin yargılandığı davada tutuklanan ve süreç içerisinde tahliyesi kararlaştırılan Ali Bulaç'ın bireysel başvurusunda ise hak ihlali kararı verildi.

 

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun, kararları oy çokluğuyla aldığı öğrenildi. 

 

'Darbe çağrışımı' davası olarak bilinen davada tutuklu yargılanan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında yerel mahkemece 'anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

 

Nazlı IIıcak'ın bireysel başvurusu görüşülmeye devam edilecek. 

 İlgili konular

Baransu

Baransu'ya 13 yıl, Altan'a 3 yıl hapis cezası

6 ay önce

Taraf gazetesi davasında yargılanan tutuklu sanık Mehmet Baransu, iki ayrı iddia ile ilgili 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı....Devamını oku
aym

Türkiye Barolar Birliği, AYM üyeliği için üç ismi belirledi

8 ay önce

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için 27 aday adayı arasından 3 ismi bugün yaptığı seçimle belirledi....Devamını oku