İnsan Hakları

Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında Kobani sebebi ile tutuklama kararı

1 hafta önce

aysel

Eski HDP Milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014'te Kobani bahanesiyle düzenlenen 6-7 Ekim Olayları'na ilişkin soruşturması kapsamında tutuklama kararı çıktı.

Soruşturma kapsamında iki eski HDP milletvekili, savcılıkça tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Başka suçlardan bulundukları Kandıra Cezaevi'nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla yapılan sorgu sonucunda Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin, Tuğluk ve Tuncel hakkında tutuklama kararı verdiği bildirildi.

 

Tutuklama kararında, 6-8 Ekim 2014'te Türkiye'nin farklı şehirlerinde aynı anda koordine içerisinde uzun namlulu silahlar, patlayıcı maddeler, taş ve sopa kullanılarak ve barikat kurularak kişilerin ölümüne, yaralanmasına, kamu ve özel malların zarar görmesine yol açan şiddet olaylarının terör örgütü PKK ve onun yurt dışı yapılanmasınca organize edildiği açıklandı.

 

 

Kararda, delil durumu ve atılı suçlar için istenen cezanın alt ve üst sınırları dikkate alınarak, Tuncel ve Tuğluk'un tutuklanmalarına karar verildiği ifade edildi.



İlgili konular

malatya

Malatya'daki ev baskınlarında bir kişi daha tutuklandı

1 hafta önce

Malatya'da DTK soruşturması kapsamında ev baskınında gözaltına alınanlardan Ali Doğan da tutuklanarak cezaevine gönderildi.....Devamını oku
karikatür

Avukatlara operasyon: 60 gözaltı

1 ay önce

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara merkezli operasyon düzenlendi....Devamını oku