Dünya

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, AB Konseyi Başkanı Michel'le görüştü

1 hafta önce

ab

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan temaslarının ardından Azerbaycan'a gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'le görüştü.

Çalışma yemeğinde bir araya gelen Aliyev ve Michel, daha sonra ortak basın toplantısı yaptılar. Aliyev, basın toplantısında şunları dile getirdi:

 

"Azerbaycan, Ermenistan ordusunun topraklarımızdan tamamen ve koşulsuz olarak geri çekilmesini talep eden BM Güvenlik Konseyi kararlarını kendisi yerine getirdi ve Azerbaycan, savaşı sona erdirdi. Şimdi barışı düşünmenin ve sayfayı çevirmenin zamanı geldi. Biz buna hazırız. Bugün Sayın Michel ile planlarımızı, girişimlerimizi ve yeni duruma yönelik yaklaşımlarımızı kapsamlı müzakere ettik. Nispeten kısa sürede iyi niyet ve çok pragmatik bir yaklaşım sergileyerek, hala masada kalan sorunların çoğunu çözebileceğimizi ve daha geniş bölgesel iş birliğinin temellerini atabileceğimizi düşünüyorum. Avrupa Birliği, bu konuda çok önemli rol oynamaktadır ve oynayacağından eminim."

 

AB Konseyi Başkanı Michel de Erivan'da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la bölgedeki durum ve Azerbaycan'la Ermenistan arasındaki olası barış anlaşması dahilinde ilerleme kaydetmenin önemi hakkında derinlemesine görüşmeler yaptığını, bölgede daha fazla istikrar ve güvenliğin sağlanması için dikkate alınması gereken unsurları konuştuğunu ifade etti.

 

Erivan'dan getirdiği mesajları Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e aktardığını belirten Michel, her iki lidere, AB'nin mümkün olduğunca olumlu ve yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu söylediğini belirtti.

 İlgili konular

aliyev

Aliyev, SOCAR'ın dört yöneticisini görevden aldı. Gerekçe açıklanmadı

1 hafta önce

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 19 Temmuz'da, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın bazı üst düzey yetkililerinin görevlerinden alınmasına yönelik karara imza attı....Devamını oku
paşinyan

Paşinyan: Oğlumu Ermeni esirlerin iadesi karşılığında Bakü'ye önerdim

1 ay önce

Ermenistan Başbakan Vekili Nikol Paşinyan, oğlunu Azerbaycan'da esir tutulan Ermeni askerlerinin serbest bırakılması karşılığında verme önerisini resmi olarak Bakü'ye iletilmesi talimatını verdi....Devamını oku