Gündem

Babacan: Anayasa toplumun her kesimini kapsamalı

3 gün önce

Babacan

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Babacan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

 

"Önerdiğimiz sistem değişikliği demokratik anayasa yolunun ilk adımıdır. Bu ülkedeki herkesin insan onuruna yaraşır hayat yaşamasının yolundaki ilk adımıdır.

 

Parlamenter sistem konusunda irade beyan eden siyasi partilerle çoklu görüşmeler de başlamış oldu. Bu 6 siyasi partinin bir araya gelip de aynı masada oturup sistem üzerinde çalışmaya başlaması önemli bir adımdı. Bu görüşmelerdeki hedef anayasa değişikliğiyle ilgili konularda en azından ilkeler bazında mutabakat sağlayabilmek.

 

Hangi sistem olursa olsun, hangi anayasa değişikliğinden bahsedersek bahsedelim toplumumuzun geniş kesimlerini ilgilendiren, ülkemizde yaşayan her bir vatandaşımızı ilgilendiren bir çalışmadan bahsediyoruz.

 

Böyle bir çalışmanın ancak geniş bir siyasi mutabakatla ve geniş bir toplumsal mutabakat arayışıyla yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ve bu mutabakatın da erken bir aşamada sağlanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Hele bir seçim olsun sonrasında bakarız, birkaç senede de parlamenter sisteme geçeriz gibi işi zamana yayan yaklaşımı da doğru görmüyoruz.

 

Bizim kültürümüzde ne vardır 'hayırlı işte acele ediniz.' Bu bizim için önemli bir ilke. Eğer seçimlerden önce iyi bir hazırlık yapılır ve geniş bir mutabakat sağlanırsa güçlendirilmiş parlamenter sistem için gereken anayasa değişikliğinin seçimlerden sonraki ilk altı ay içinde hızlıca tamamlanabileceğine biz inanıyoruz. Yeter ki seçimlerden önce iyi bir hazırlık yapılsın.

 

Biz bu çalışmaların yalnızca anayasa ile sınırlı kalmaması gerektiğini de biliyoruz. Anayasada ne var? Yasama, yürütme ve yargıyla ilgili maddeler var.

 

Sistemle alakalı o maddeleri değiştirdiğinizde yeni sisteme geçmiş oluyorsunuz ama işi tam bitirmemiş oluyorsunuz. Anayasa değişikliğinin yanı sıra; siyasi partiler ve seçim yasalarındaki değişiklikler ve Meclis iç tüzüğündeki değişiklikler ve özellikle de siyasi etik ile ilgili düzenlemelerin çok çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

 

Bu doğrultuda 6 partinin mutabık kaldığı bir metin hayırlısıyla ortaya çıktıktan sonra geçiş sürecinin yol haritasının da çalışılması gerektiğini hep söylüyoruz. Bu ne demek? Mevcut sisteme göre yapılacak ilk seçimlerle sistemi değiştireceğimiz tarih arasında nelerin yapılmasıyla ilgili hangi adımların atılmasıyla ilgili bir yol haritasının da ortaya çıkarılması demek.

 

Biz ilk günden beri geçiş süreci yol haritasının ve bununla ilgili çalışmaların da hep önemli olduğunu vurguladık. Bu nedenle seçimlere giderken sistem değişikliği için hangi aşamalardan geçileceğini ve bunun takvimini kamuoyuyla paylaşmanın da çok önemli olduğunu düşünüyoruz.İlgili konular

Ali Babacan

Babacan: Talimatla faiz düşmez

1 gün önce

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Adana'da partisinin Kozan ilçe binasının açılışında konuştu....Devamını oku
Babacan

Babacan: Maç çoktan bitti, Erdoğan uzatmaları oynuyor

4 gün önce

Ali Babacan, AKP iktidarının mevcut durumu için, “Maç çoktan bitti, uzatma dakikaları var. Uzatmaları dört dakika daha uzattırabilir miyiz; bunun çabası içindeler. Beyhude çaba" değerlendirmesini yaptı....Devamını oku