Politika

Babacan: Ekonomideki berbat tablonun sorumlusu Erdoğan

2 hafta önce

babacan

AKP iktidarına seslenen Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, “Merkez Bankası’nın rezervlerine, yedek akçelere ne olduğunu açıklamak zorundasınız. Açıklamazsanız, biz zaten o kayıtları açıp vatandaşlarımıza göstereceğiz.” dedi.

Partisinin Mamak İlçe Kongresi’nde partililere hitap eden DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Anayasa Mahkemesinin (AYM) kapatılması tartışmaları ve ekonomik verilere değindi.”EKONOMİDEKİ BERBAT TABLONUNUN SORUMLUSU ERDOĞAN”

 

Ekonomideki berbat tablonun sorumlusunun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi sesinden partililere dinleten Babacan, ”Kurun yükselmesinin, fiyatların artmasının sorumlusunun kim olduğu çok belli. Artık lafı hiç dolandırmaya gerek yok. Çevresindekiler şöyleydi, böyleydi; çevresindekileri de o (Erdoğan) oluşturuyor. Atıyor imzayı, getiriyor, atıyor imzayı kovuyor. Çiftçinin, esnafın her türlü maliyeti arttı. Milletimizin satın alma gücü düştü. Vatandaşlarımız artık pazara markete gidemiyor. Şimdi de diyorlar ki vatandaşa ‘elinizdeki dövizi, altını ne varsa getirin’ diyorlar değil mi? O yaptıklarını büyük kongrede ekonomiye çözüm olarak sundukları bu. Böylesini büyük krizlerde vatandaşlara destek vermesi gerekenler yine dönüyorlar vatandaştan destek istiyorlar. Bu millet sizin yanlışlarınızın bedeli ödemek zorunda değil.” ifadelerini kullandı.

 

“İktidarın küçük ortağının AYM’nin kapanması gerektiğini buyurduğunu” ifade eden Babacan, “Ortağın birisi AYM kararına saygı duymuyor, Anayasayı yok sayıyor. Sayın Bahçeli ‘AYM kapansın’ istiyormuş. Niye? Bir hareketine kızmış.” dedi.

 

2001 krizinde tek gecede 20’ye yakın bankanın battığını, milli gelirin üçte birinin kaybedildiğini, gecelik faizlerin yüzde 7500’ü gördüğünü ve yıllık enflasyonun yüzde 70’leri geçtiğini belirten Babacan şunları söyledi:

 

“O yazar kasalar Başbakanlık binasının önüne atıldığında Sayın Bahçeli’nin odası o binadaydı. Sayın Bahçeli, siz her türlü krizin ortağısınız. Bundan kaçamazsınız. ‘Kara ortak olayım, zarar varsa geri durayım’, öyle ucuz değil. İktidara ortak olmanın bazı nimetlerinden istifade ediyorsanız, ülkenin krizlerinden de sorumlusunuz.”

 

Babacan, “Merkez Bankası’nın rezervlerine, yedek akçelere ne olduğunu açıklamak zorundasınız. Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olan kaynakların nereye gittiğini açıklamak zorundasınız. Açıklamazsanız, biz zaten o kayıtları açıp vatandaşlarımıza göstereceğiz.” uyarısında bulundu.İlgili konular

şirket

Kapanan şirket sayısı martta yüzde 26.5 arttı

2 gün önce

Kurulan şirket sayısı, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 10.4 artarak 10 bin 879'a, kapanan şirket sayısı da yüzde 26.5 yükselişle 973'e çıktı....Devamını oku
para

Vergide kriterler değişiyor

2 hafta önce

Hükümetin üzerinde çalıştığı ekonomik reform paketinde, vergi uygulamalarına ilişkin yeni kriterler getirilecek....Devamını oku