Politika

Babacan: Erdoğan, sırf bir kaç oy için İstanbul Sözleşmesi'ni çöpe attı

1 yıl önce

Babacan

DEVA Partisi lideri Ali Babacan partisinin Fatih ilçe teşkilatının 1. Olağan Kongresinde konuştu.

Babacan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

''Bugün kadınları konuşacağım. Parti hedefimiz her alanda eşitlik. Bu çoklu krizden kurtuluşun yolu, bu politik sıkışmışlıktan kurtuluşun yolu kadınların elidir.

 

Kadınların alınlarındaki ter kurumadan eriyip gidiyor. Mutfağı da evi de kadınlar çekip çeviriyor. Özellikle ev kadınları son 20 yılın en zor zamanlarını geçiriyor son günlerde. Alım gücünün düşmesinin en çok onlar hissediyor. Dolar karşısında en çok değer kaybeden para TL'miz.

 

Bu iş bilmez hükümetin ekonomik dengeleri düzeltmesi mümkün değil. Döviz kuru artınca A'dan Z'ye herşeye zam geliyor bu memlekette.

 

Taraflı partili cumhurbaşkanı göreve başladıktan sonra kur yılda yüzde 22 arttı. Dolar kuru son günlerde 9,50 civarında. Elektrikten, doğalgaza, sudan süte varana kadar herşeye zam biniyor. Ülkenin ekonomisini mahvettiler. Pazar fileleri boş, tencereler boş. Ülke survivor'a dönmüş vaziyette.

 

Kapı önleri parti logolu paketler bırakıyorlar. Bizim kültürümüzde ne vardır sağ elin aldığını sol el görmez. Sosyal yardımlarımız hak niteliği taşıyacak, yoksul vatandaşlarımıza aile gelir desteği sağlayacağız. Bunu göstermeden yapacağız. Vatandaşlarımızı bu sosyal yardım destek almaktan kurtaracağız.

 

Ülkeyi hızla ayağa kaldıracağız. Kadınların derdi sadece ekonomiyle ilgili değil. Hukuk yok hukuk. Erdoğan tek bir imzayla Türkiye'yi İstanbul sözleşmesinden çıkardı.

 

Sadece biz değil onlarca ülke altına imza atmış. İstanbul Sözleşmesi'nden çıkıldığı günden bu yana 162 kadın cinayeti, 106 dan fazla şüpheli kadın ölümü var. İktidar sırf bir kaç oy için, küçük grup için koskoca sözleşmeyi çöpe attı.

 

Kadınların hukuk sorunu var. Senelerdir laiklik kavramı kadınların kıyafeti üzerinden tartışıldı. Kadınların başörtüsü üzerinden kavga ettiler.

 

Erkeklere bir şey olmuyor tabii. İktidara ve kadınlara dil uzatan herkese sesleniyorum. Kadınları rahat bırakmanın zamanı geldi. Kıyafetleri, hayat tarzı, daha az ücret alan, dışlanan, şiddet mağduru olan tüm kadınların yanındayız. 'Üzerinde ne vardı? Saat kaçtı?' diyenlere karşısında, kadınların yanındayız. Şiddet faillerinin tümü hukuk önünde hesap verene kadar tekrar imzalanan kadar İstanbul Sözleşmesi'nin yanındayız.

 

Biz YÖK'ü kapatacağız. Üniversitelere akademik özgürlük, idari özerklik sağlayacağız. Eğitim, siyaset ve ideolojik yaklaşımlardan arındırılmış bir alan olmalı. Eğitim günlük siyasetin oyun alanı olamaz. Eğitim iş başına geleni kendi ideolojisini empoze ettiği bir alan olamaz. Eğitimi kendi içinde evrensel doğrularla götürmemiz gerekiyor.

 

Kimseyi enflasyona, hayat pahalılığına mahkum etmeyeceğiz. Çiftçilerle esnafla eğitimcilerle adalet için yola çıktık. Ayrışmayacağız, ayrıştırmayacağız. Toplumu kutuplaştırmayacağız.''İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

8 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

8 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku