Dünya

BAE 'teröre destek'le suçlanan Türk vatandaşına müebbeti onadı

3 yıl önce

BAE 'teröre destek'le suçlanan Türk vatandaşına müebbeti onadı


Birleşik Arap Emirlikleri'nde Federal Yüksek Mahkeme, 49 yaşındaki Türk vatandaşına verilen ömür boyu hapis cezasını onadı.
 
Devlet Güvenlik Savcılığı, Mehmet Ali Öztürk isimli Türk vatandaşını 'Suriye'deki terör gruplarıyla işbirliği ve söz konusu gruplar için bağış toplama faaliyetleri' ile suçlanmış, sene başında da Abu Dabi Federal Temyiz Mahkemesi'nce ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
Aynı davada yargılanan 37 yaşındaki bir Arap vatandaşı da ‘IŞİD propagandası yapma’ suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum olmuştu. Federal Yüksek Mahkeme, her iki kişinin temyiz başvurusunu da reddetti.

 

Devlete bağlı Emirlik Haber Ajansı WAM, Öztürk’e yöneltilen suçlamalar arasında,  resmi kurumlarından izin almadan 'Ali Öztürk Mehmet' isimli bir Facebook hesabından kampanya yürütmek olduğunu da aktardı.
İddianameye göre Öztürk, Suriye'de faaliyet gösteren iki silahlı grup el Nusra ve Ahrar el Şam’ın deolojisinin yayılması ve BAE'deki para transferi şirketleri aracılığıyla bu gruplara mali destek sağlanmasında kullanıldı.

 

Mahkeme ayrıca, ele geçirilen tüm kamera, bilgisayar gibi elektronik cihazlara el konmasına, mahkumun cezasını çektikten sonra sınır dışı edilmesine ve mahkeme masraflarını ödemesine hükmetti.
 


İlgili konular

IŞİD

5 IŞİD'linin Türkiye'deki malvarlıkları hakkında karar

6 ay önce

Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda Rus, Çeçen, Özbek, Tacik ve Dağıstanlı 5 IŞİD'linin Türkiye'deki malvarlıkları donduruldu....Devamını oku
Gizem Canbulut

17 yaşındaki Canbulut’un boğazını kesti, "iyi hal ve tahrik" indirimi aldı

6 ay önce

Burdur’da 17 yaşındaki Gizem Canbulut’u 8 bıçak darbesiyle boğazını keserek öldüren Eren Yıldız, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı....Devamını oku