Türkiye Haberleri

Bakan Akar: Türk-Rus askeri heyetleri arasında teknik görüşmeler yapıldı

2 hafta önce

akar

Milli Savunma Bakanı Akar, Türk ve Rus askeri heyetlerinin Karabağ'daki ateşkes sonrasında yürütülecek çalışmaları ele almak üzere Ankara'da teknik görüşmeler yapıldığını söyleyerek, "Görüşmeler yapıldı, karşılıklı çalışmamız devam ediyor" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ile Bakan yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Alpaslan Kavaklıoğlu'nun da katılımıyla video konferans toplantısı yapıldı.

 

Toplantıda, Libya'daki Savunma Güvenlik İşbirliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığı, NATO Karargahı'ndaki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, Kuzey Kıbrıs'ta Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı'nın yanı sıra Muharip Hava Kuvveti ve Donanma komutanları devam eden faaliyetler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aktardılar.

 

Savunma ve güvenlik konuları kapsamında Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, terörle mücadele harekatları ve koronavirüsle mücadelede uygulanan tedbirlerin de ele alındığı toplantıda talimatlar veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yoğun bir süreçten geçtiğini ifade etti.

 

Görevlerini başarıyla yerine getiren tüm personeli tebrik eden Akar, "İnşallah bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bize verilen görevleri başaracağız" dedi.

 

Dağlık Karabağ'a ilişkin imzalanan anlaşma sonrasında Türkiye ve Rusya Savunma Bakanlıkları arasında mutabakat muhtırasının imzalandığını hatırlatan Akar, "Bunların hepsi çerçeve, bunun altını doldurmak için çalışmak gerekiyor. Bununla ilgili geniş bir teknik heyet Rusya'dan geldi. Görüşmeler yapıldı, karşılıklı çalışmamız devam ediyor" diye belirtti.

 

Akar, Ermenistan işgal ettiği bölgelerden çekilirken evleri, ormanları yakmasına da tepki verdi.

 İlgili konular

akar

Akar'dan Dağlık Karabağ açıklaması: Ruslarla çalışmalar devam ediyor

1 gün önce

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dağlık Karabağ'daki ateşkesin ardından Türkiye ve Rusya Savunma Bakanları tarafından mutabakat zaptının imzalandığını belirterek, "Ruslarla çalışmalar planladığı şekilde devam ediyor" şeklinde konuştu....Devamını oku
akar

Bakan Akar’dan İrini Harekatı açıklaması

1 hafta önce

Milli Savunma Bakanı Akar, "İrini Harekatı başlangıcından beri sakat doğmuş bir harekat. Uluslararası hukuk tarafından sağlam temellere dayanmıyor" diye konuştu....Devamını oku