Gündem

Bakan Akar: Türkiye, NATO'nun aktif ve yapıcı bir üyesi olmaya devam edecek

3 ay önce

akar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar'ın başkenti Doha'da "Yeni Dönem İçin Dönüşüm" temasıyla düzenlenen Doha Forum 2022'nin "Stratejik İttifakların Gelişen Görünümü" başlıklı panelde konuştu.

Rusya ve Ukrayna savaşının, Türkiye'yi ve Türkiye'nin NATO üyeliğini etkilemesine ilişkin konuşan Akar, şu konulara değindi:

 

"Tarihsel olarak devletler, tehditlere karşı emniyet ve güvenliklerini daha iyi sağlamak için ittifaklar içinde yer almayı seçmiştir. Bu arada, güvenlik koşulları hızla değişiyor, bu nedenle bir ittifakın değişen güvenlik koşullarına uyarlanması elzemdir. Bugün daha istikrarsız ve öngörülemeyen bir güvenlik ortamına girdik. Şu anda geleneksel tehditlere ek olarak yeni hibrit tehditlerle test ediliyoruz. Geleneksel devletler arası tehditleri biliyoruz. Şimdi ayrıca terörizm, aşırılıkçı ideolojiler, başarısız devletler, donmuş çatışmalar, kitlesel ve düzensiz göç ve iklim değişikliği bulunmaktadır.

 

Dolayısıyla terör, aşırılık zemin kazandı diyebiliriz. Bildiğiniz gibi geçmişte savaş öncelikle bir devlet faaliyetiydi. Artık devlet benzeri aktörler ve vekiller de önemli rol oynuyor. Maalesef üzülerek belirtmem gerekir ki birçok grup ya da vekil, güç bazı devletlerin ortağı olarak hareket ediyor. Ayrıca teröristler, sosyal medyayı taraftar toplamak ve ideolojilerini yaymak için kullanıyor. Dezenformasyon yaymak için yalan haber, fotoğraf ve videolar kullanıyorlar. Yeni güvenlik ortamında yapay zeka, nano teknoloji ve otonom sistemlerin de dikkate alınması gerekiyor. Kaos teorisini hatırlayın. Kelebek etkisi. Küresel sorunların küresel çözümler gerektirdiği çok nettir. Bu nedenle ittifakları sürdürmek, güvenlik ve barış için hala çok önemli olmaya devam etmektedir. Aynı şekilde diyalog ve çok taraflı iş birliği de.

 

Ancak belirtmeliyim ki bugünlerde müttefiklerimizin ülkemize yönelik haksız ihracat kısıtlamaları sadece Türkiye'yi değil, NATO'yu da etkiliyor. İyi yetişmiş personel ile caydırıcı bir ordu olmak elbette mümkün ancak aynı zamanda güçlü bir savunma sanayisine ihtiyacınız bulunmaktadır. Türk savunma sanayisi, kalite ve boyut olarak büyüdü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde şimdiye kadar mükemmel sonuçlar elde edildi. Halihazırda yerli üretim oranı yüzde 80'dir. Ayrıca 2000'li yılların başından itibaren Türk savunma sanayinin satın alma modelinden çok daha bağımsız bir model olan güçlü bir araştırma ve geliştirme temeline sahip bir modele geçiş yapmış olduğunu belirtmek isterim.

 

Şüphesiz Türkiye NATO'ya, müttefiklere, dostlarına ve ortaklarına karşı üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye devam etmektedir ve bölgemizde ve dünyada barışa, güvenliğe, iş birliğine ve iyi komşuluk ilişkilerine katkıda bulunuyor. Bunda şüpheye yer yok. Ve Türkiye, Balkanlar'dan Orta Doğu'ya, Afganistan’a ve Kafkaslar'dan Afrika'ya ve ötesine kadar NATO'nun aktif ve yapıcı bir üyesi olmaya devam edecektir. Son 30 yılda Türkiye'nin etrafında birçok kriz yaşandı ve Türkiye'nin bu süreçte NATO, Avrupa Birliği ve Avrupa'nın güneydoğu sınırlarını korudu. Tüm bu krizlerde Türkiye her zaman barış, istikrar ve güvenlik için çalışmıştır" 

 İlgili konular

akar

Katar'da bulunan Akar, mevkidaşı Savunma Bakanı Al-Attiyah ile görüştü

3 ay önce

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Halid bin Muhammed Al-Attiyah ile bir araya geldi....Devamını oku
nato

Erdoğan, NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi için Brüksel'e hareket etti

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak "TUR" ile saat 20.30'da Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. ...Devamını oku