Gündem

Bakan Akar: Yunanistan gerçeklikten uzak sahte gündemler oluşturuyor

1 hafta önce

akar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İzmir’de 'Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu'na katıldı. Bakan Akar, burada yaptığı konuşmada, “Yunanistan gerçeklikten uzak sahte gündemler oluşturmaya çalışmaktadır” dedi.

Akar konuşmasında, "Yunanistan suni bir tehdit algısı oluşturarak bir silahlanma sevdasına kapılmış bulunuyor ve bunu sürdürüyor. Yunan siyasiler kifayetsiz ve hayalci bir yaklaşımla zaten ekonomik sıkıntılar yaşayan Yunan halkının kaynaklarını boş yere tüketmekte, refah seviyesini daha da aşağıya çekmektedir. Yunanistan'ın bu yaklaşımının beyhude bir çaba olduğunu, bazı emekli diplomatları da ifade etmektedir son günlerde" ifadelerini kullandı.

 

“Yunanistan, karasularını 12 mile çıkarma hayalleriyle hava sahasını daha da genişletme peşindedir. Bunların boş hayaller olduğu görülmeli, bilinmelidir" diyen Akar, “KKTC’nin ruhsat verdiği ve kendi deniz yetki alanlarımızda bulunan bölgelerdeki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” diye açıklamalarına devam etti.

 

Rum kesiminde Atatürk'ün anlatıldığı kitabın sayfasının yırtılması kararını da eleştiren Akar, “Çarpık ve düşmanca zihniyetin yeni bir örneğidir. Şiddetle reddediyor, kınıyoruz” dedi.

 İlgili konular

İmamoğlu Miçotakis

İmamoğlu'ndan Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e ziyaret

1 gün önce

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yunanistan'da Başbakan Miçotakis ile görüşme gerçekleştirdi....Devamını oku
Yunanistan

Yunanistan’dan Türkiye’ye nota

2 gün önce

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Ankara’daki büyükelçiliğe, ‘Yunanistan karasularında avlanan’ Türk balık tekneleri hakkında protesto notası çekilmesi talimatı verdiğini duyurdu....Devamını oku