Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Filistin davasını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz

1 ay önce

filistin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meclis Genel Kurul'unda İsrail saldırılarına ilişkin, "Uluslararası toplumun tepkisi maalesef yine cılız kaldı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yüce Meclisimizin bize verdiği güçle Filistin davasını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz" görüşünü dile getirdi.

Çavuşoğlu, İsrail saldırılarında şu ana kadar 200 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirterek, "İsrail Kudüs'teki kardeşlerimize baskılarını artırdı. Temel hedef, Filistinlileri Kudüs'ten sürmek. Bir düşünün 70 yıldır bir evde yaşıyorsunuz bir gün çıkıp sözde mahkeme kararıyla evinizden çıkarıyorlar. Evler yaklaşık 70 yıl önce Ürdün tarafından inşa edilip teslim edilen evlerdir. İsrail, sivil Filistin binalarına saldırdı. Birleşmiş Milletler (BM) binasını, hastaneleri hedef aldılar. Mübarek Ramazan Bayramı'nı zehir ettiler" diye konuştu.

 

Çavuşoğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türkiye'nin Filistin davasının ve Filistin halkının yanında durmaya ve yaralarını sarmaya devam edeceğini belirterek, "Filistin konusunda Türkiye'de ortak bir dayanışma iklimi var. Bunu koruma hususunda hassasiyet göstermemiz lazım. Filistin'de ve ötesinde mazlumların umudu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milletidir. Bu konuyu, iç siyasetin rekabet diline taşımamak ve Netanyahu ile aynı zihniyetteki insanları, zalimleri sevindirmemek konusunda dikkatli olmamız, hepimizin görevidir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yüce Meclisimizin bize verdiği güçle Filistin davasını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

 

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Filistin konusundaki diplomatik çabaların öncüsü olmaya devam edeceğini söyleyerek, "Cumhurbaşkanımız çok sayıda dünya lideri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İslam İşbirliği Teşkilatı harekete geçirildi. BM Genel Kurulu'nun toplanması talep edildi. Her türlü mekanizmanın harekete geçirilmesini taleplere ekledik. BM Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır Perşembe günü genel kurulun toplanması kararını aldı, teşekkür ediyoruz. Toplantıya kalabalık bir ekiple katılmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.İlgili konular

aşı

Filistin yönetimi İsrail'le aşı takası anlaşmasını iptal etti

1 gün önce

Filistin Yönetimi, İsrail ile yapılan 1-1.4 milyon dozluk Covid-19 aşı takası anlaşmasını, İsrail'den gelecek aşıların son kullanma tarihinin çok yakında dolacak olması nedeniyle iptal edildiğini duyurdu....Devamını oku
israilkatliamı

İsrail askerleri 15 yaşındaki bir Filistinliyi öldürdü

1 hafta önce

İsrailli askerler, cuma günü işgal altındaki Batı Şeria'da bir Filistinli genci vurarak öldürdü....Devamını oku