Türkiye Haberleri

Bakan Çavuşoğlu: Türkiye-Azerbaycan-Pakistan birlikte çalışmak için anlaştı

2 gün önce

pakistan

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan toplantısına ilişkin yaptığı değerlendirmede, 'Bugün güvenlik, istikrar ve refahı artırma konusunda anlaştık' dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Çavuşoğlu, zirvede birçok alanda birlikte çalışma konusunda önemli kararlar aldıklarını belirtti. Bakan Çavuşoğlu, "Güvenlik, istikrar ve refahı artırmak için önemli adımlar atmaya karar verdik. Zirve toplantımızın birincisini 2017'de Bakü'de gerçekleştirdik şimdi sıra Türkiye'de. Bugün bu formattaki toplantıları daha sıklıkla gerçekleştirmeye karar verdik. Yani 3-4 yıl beklememize gerek yok." dedi.

 

Ayrıca Çavuşoğlu, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'la yaptıkları üçlü zirvede ülkeler arası ilişkileri geliştirmenin önemine de temas ederek, "Özellikle ulaştırma ve enerji alanında altyapının geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğundan bahsettik." vurgusu yaptı.

 

Pakistan'ı bir kez daha ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, kendilerine gösterilen misafirperverlik ve üçlü zirvenin başarılı bir organizasyon olması dolayısıyla Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'ye teşekkür etti. "Pakistan'ın bizim kalbimizde son derece önemli bir yeri var." diyen Çavuşoğlu, iki ülkenin zor dönemlerde birbirine destek verdiğini, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde de dayanışma ortaya koyduklarını ifade etti.

 

 İlgili konular

pakistan

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Pakistan yolcusu

4 gün önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13-14 Ocak tarihleri arasında Pakistan'ı ziyaret edecek. Ziyaretin amacı ikili ilişkileri geliştirmek ve bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunmak olduğu belirtildi....Devamını oku
portekiz

Bakan Çavuşoğlu Portekiz yolcusu

1 hafta önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, 7 Ocak'ta Portekiz'e resmi ziyaret yapacağı bildirildi....Devamını oku