Sağlık

Bakan Koca: Evlilik öncesi SMA testleri zorunlu olacak

6 ay önce

koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamada, evlilik öncesi SMA testlerinin zorunlu olacağını söyledi.

SMA Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklamasında şunları ifade etti:

 

Toplantıda, SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastaları için tedavi alternatifleri ve ülke genelinde başlatılacak tarama çalışmaları ele alındı.

 

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Koca, basın açıklaması gerçekleştirdi. Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

 

Sonucu kanıtlanmış bilimsel verilere göre hareket ediyoruz. Ne yazık ki bu hastalığın her döneminde etkili olan bir tedavi mevcut değil. SMA önlem alınması mümkün bir hastalıktır. Evlilik öncesinde tüm çiftlere ve tüm yeni doğan bebeklere SMA taraması yapılması uygulamasını başlatıyoruz. Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilecek.

 

Ülkemizde SMA için karşılanmamış bir tedavi ihtiyacı bulunmamaktadır. Tedaviye erişim için standart kontrollere devam edilmesi son derece önemlidir.

 

Yapılacak yeni doğan tedavisi ile uygun tedaviye derhal en erken dönemde başlanacaktır. Yeni doğan tarama programıyla birlikte tüm tedavi seçeneklerine erişim konusunda alt yapı çalışmaları son derece hızlı bir şekilde sürdürülmektedir."İlgili konular

SMA

Düğün sezonu öncesi 'SMA taraması' uyarısı

3 ay önce

Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz evlilik öncesi testleri arasına eklediği, yoğun ilgi gören SMA taramalarında 3 ay içerisinde İstanbul'daki başvuru sayıları 20 bine ulaştı....Devamını oku
koca

Türkiye'de günlük Koronavirüs! 213 kişi daha hayatını kaybetti

4 ay önce

Türkiye'de son 24 saatte 410 bin 435 Covid-19 testi yapıldı, 64 bin 275 kişinin testi pozitif çıktı, 213 kişi hayatını kaybetti....Devamını oku