Sağlık

Bakan Koca: Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde

1 ay önce

koca

Bakan Koca koronavirüs gündemine ilişkin yeni açıklamalarda bulunurken, salgının giderek yayıldığından bahsetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemlerde koronavirüs salgını artışına ilişkin yeni açıklamalarda bulunuyor.


Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

 

Söyleyeceklerim salgının herhangi şeklinde tırmanışının bütün vatandaşları ilglendirecek niteliktedir. Bursa'da yaptığımız toplantının muhatabı 5 ve diğer illerimizdir. İstanbul buna dahildir. Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemindedir. Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. İlk piki büyük illerde 14 Nisan'da ikinci zirveyi Eylül'de yaşamıştık.

 

Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz. Durum bölgesel bir yayılımdan daha ciddidir. Son birkaç günde riskin boyutu arttı.

 

Bursa'da 1 ay öncesine göre günlük vaka sayısı 3 kat, Bilecik'te 2 kat arttı. Bursa salgın boyunca gördüğü en riskli dönemi yaşıyor. Son 1 haftadaki vakalar eylüle göre 3 kat arttı.

 

Hastaların takibi yapılıyor ve ilaçlarını evlerine götürüyoruz.

 

Salgının bu döneminde asıl ciddi bir sınavı kalabalığa karşı vereceğiz. Her ortamda maske takalım.

 

Bursa Devlet Hastanesi, eski adıyla Memleket Hastanesinin, pandemi sonrası renovasyonunu yaparak sağlık hizmet sunumuna devam etmesini sağlayacağız. Bu tesisler üzerinden hiçbir spekülasyona izin vermeyelim. Birçok şehir hastanemizin açıldığı illerde olduğu gibi, önceki tesislerimize sahip çıkarak hizmet sunmaya devam edeceğiz.

 

1 yıl sonrasının aşısını şimdiden sipariş ediyoruz haliyle bu yılki aşıyı da geçen seneden sipariş verdik.
Özellikle bu dönemde grip aşısının herkese yapılması söz konusu olamaz. Siparişimiz geçen yıla göre bu yıl 2 kat artırdık. Her yıl 1 milyon 350 bin doz aşı alıyoruz. Sayı 2,4 milyona çıktı. 3 milyonu geçeceğiz. Özellikle riskli kişilere yapmamız gerekiyor. Bilim Kurulumuz bununla ilgili çalışma yaptı. 400 bin doz grip aşısı şuan eczanelerde.

 

Kasım ayı sonunda denenen aşılarla bilgilendireleceğiz. Bağışıklık düzeyinin geliştiğine kanaat getirirsek aralık ayında aşıyı Türkiye'de uygulamayı düşünüyoruz.İlgili konular

kuş gribi

Koronavirüs bitmeden kuş gribi yeniden canlandı

1 gün önce

Dünyada koronavirüs salgını devam ederken, İngiltere'de kuş gribi canlandı. İngiltere'de bir çiftlikte kuş gribi olarak da bilinen H5N8 salgınının patlak verdiği açıklandı....Devamını oku
erdo

Erdoğan: Geliştirilen tüm aşıları yakında takip ediyoruz

5 gün önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor....Devamını oku