Politika

Bakan Nebati'nin gözü bu sefer de 'Yastık altı altın'larda

6 ay önce

Bakan Nebati

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, cumartesi günü yastık altındaki altınlar için bir paket ve enflasyon konusunda yeni bir program açıklayacak.

Londra'da yabancı yatırımcılarla bir araya gelen Nebati, ''Paketle beraber yastık altındaki altınları sisteme sokacağız. 5 bin ton civarında bir altın olduğu tahmin ediliyor'' demişti.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Londra’da uluslararası bankacı ve yatırımcılarla bir araya gelerek Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmeler bulundu. Burada dövize endeksli mevduat sistemine ilişkin açıklamalar yapan Nebati, yakın zamanda yastık altındaki altınlarla ilgili bir paketin duyurulacağını söylemişti.

 

Dünya'da yer alan habere göre; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, cumartesi günü fiyat artışlarının önüne geçmek için bir dizi tedbir açıklayacak.

 

Bakanı Nebati’nin, fiyat artışlarına karşı alınacak tedbirleri, yastık altı altınların finansal sisteme entegrasyon modelini ve Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli finansman paketini açıklaması bekleniyor.

 

"YASTIK ALTINDAKİ ALTININ DEĞERİ 250-350 MİLYAR DOLAR"

 

Bakan Nebati'nin paylaştığı bilgiye göre; Türkiye’de yastık altında 5 bin tonluk altın bulunuyor. Bunun ekonomik karşılığı ise 250-350 milyar dolar olarak hesaplanıyor. 

 

Nebati'nin açıklayacağı diğer önemli bir detay ise 60 milyar liralık kefalet limiti bulunan Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) paketi olacak.

 

"ENFLASYONLA TOPYEKUN MÜCADELE PROGRAMI" UYGULANMIŞTI

 

2018 yılında dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından da "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı" uygulanmıştı. Program kapsamında, firmaların yüzde 10 indirim uygulaması, yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgazda zam yapılmaması, işçi çıkarılmalarının önüne geçilmesi için firmalara destek verilmesi, bankaların kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapması ve fırsatçılık ile etkin mücadele gibi maddeler bulunuyordu.İlgili konular

demet özdemir

20 Mart gün özeti

4 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
Döviz kuru ve altın

Döviz kuru ve altın fiyatlarında son durum

5 ay önce

Serbest piyasada 14,5350 liradan alınan dolar 14.5370 liradan, 15.8730 liradan alınan euro ise 15.8750 liradan satışa sunuldu....Devamını oku