Dünya

Kırgızistan'tan Erdoğan'a: "Biz Gülen okulları konusunda çok iş gerçekleştirdik"

4 yıl önce

Kırgızistan'tan Erdoğan'a: "Biz Gülen okulları konusunda çok iş gerçekleştirdik"


Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile birlikte 4’üncü Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantının ardından iki ülke arasında 11 adet işbirliği anlaşması imzalandı.

 
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, yaptıkları ortak basın toplantısında Erdoğan'a net cevap verdi ve "Söyleyeceğimiz sözleri söyledik, cevapları verdik. Okulların adı Sebat'tı Sapat yaptık" dedi. Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent Bişkek’e gelen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz darbe yedik aynı darbeyi Kırgızistan yesin istemeyiz” dedi. Erdoğan imza töreninin ardından Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile birlikte basının karşısına çıktı. Erdoğan resmi ziyaret kapsamında Kırgızistan’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, sözü "Gülen Cemaati ile mücadele"ye getirdi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ise ortak basın toplantısında, “İkili görüşmelerde de bu konuları görüşmüş bulunuyoruz. Geçenki Nisan görüşmelerinde, Haziran görüşmelerinde de bu konuları konuşmuştuk” dedi. Erdoğan’dan sonra söz alan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Gülen cemaati ile ilgili Erdoğan’ın aksine ‘terör örgütü’ ifadesini kullanmadı. Ceenbekov, “Söyleyeceğimiz sözleri söyledik, cevapları verdik bu konuda. Sebat’tı Sapat yaptık. Komple SAPAT haline gelmiş oluyor” diyerek şöyle devam etti: “Bu konuda çok iş gerçekleştirdik. Sebat’ı SAPAT olarak değiştirdik. Bu okullar tamamen devletin denetimindedir. Eğitim Bakanlığımız, SAPAT Eğitim Kurumlarının yönetimine girdi.  


İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

6 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

6 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku