Gündem

Barolarda kadın başkan sayısı 9'a yükseldi

3 gün önce

baro

Kadın baro başkanları sayısında Türkiye tarihindeki en yüksek rakama ulaşılarak 6’dan 9’a yükseldi. Kadın baro başkanları eşit temsile dikkat çekti.

Nermin Özkaya, Cumhuriyet’in ilk kadın baro başkanıydı. Avukat Özkaya’nın 1972-1979 yılları arasında Elazığ Barosu Başkanı olarak görev yapmasının üzerinden geçen 42 yılda ise hızlı bir değişim yaşanmadı.

 

Cumhuritet gazetesinden Tuğba Özer'in haberine göre; son seçimlerde kadın baro başkanları sayısında Türkiye tarihindeki en yüksek rakama ulaşılarak sayı 6’dan 9’a çıktı. Bu durum az da olsa umut verici. Ancak yine de 79 ilin barosu olduğu düşünüldüğünde durum eşitlikten hâlâ çok uzak.

 

Kadın baro başkanları, yaptıkları değerlendirmelerde “Kadının eşit temsil edilmesi önemli. Önceliğimiz, mesleğimizin hak ettiği değeri görmesi için mücadele olacak. Kadın hakları konusunda da mücadele vereceğiz” diyorlar.

 

Covid-19 salgını nedeniyle Ekim 2020’den beri genel kurullarını yapamayan barolardan birçoğu toplantılarını gerçekleştirerek genel başkanlarını seçti. Kocaeli Barosu Başkanlığı’nı mevcut başkan Bahar Gültekin Candemir yeniden kazandı.

 

Samsun Barosu Başkanlığı’nı yürüten avukat Pınar Gürsel Yıldıran ise genel kurulda resmen seçilerek baronun ilk kadın başkanı oldu. Sakarya ve Ordu baroları seçimlerinde de ilk kez kadın başkanlar seçildi. Avukat İlknur Ebiz Yıldız, Sakarya Barosu’nun, avukat Sibel Torun ise Ordu Barosu’nun ilk kadın başkanı oldu.

 

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 2020 yılı verilerine göre, Türkiye’de 65 bin 533 bini kadın, 77 bin 797’si erkek olmak üzere; toplamda 143 bin 330 avukat bulunuyor. Kadın ve erkek avukat sayıları neredeyse yarı yarıya olmasına rağmen 79 baroda var olan kadın başkan sayısı yalnızca 9.

 

Sakarya, Kocaeli, Kırşehir, Bilecik, Artvin, Ordu, Samsun, Trabzon, Sinop barolarını kadın başkanlar yönetiyor. Cumhuriyet’e konuşan kadın baro başkanları, eşitliği kazanana kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini ısrarla belirtiyor.İlgili konular

ağar

Mübariz Mansimov, Mehmet Ağar hakkında suç duyurusu yaptı

2 hafta önce

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın kendisi hakkında yaptığı "FETÖ" açıklamaları sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yaptı....Devamını oku
imamoğlu

İmamoğlu, 'Mor Zirve'de konuştu

4 hafta önce

İBB Başkanı İmamoğlu, 2 gün boyunca sürecek “Mor Zirve Toplantıları”nın açılış konuşmasını yaptı. İmamoğlu, "İBB’nin; tüm kadınların, tüm kadın örgütlerinin seslerinin duyulması noktasında yanlarında olacağını ifade etmek isterim" dedi....Devamını oku