Dünya

Başbakan Scholz: Ukrayna konusunda Rusya ile yoğun görüşmeler içindeyiz

4 ay önce

scholz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya-Ukrayna gerilimini çözmek için hükümet olarak Rusya ile yoğun görüşmeler yürüttüklerini ifade etti.

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) çevrim içi düzenlenen "2022 Davos Gündemi" toplantılarına katılan Scholz, Ukrayna'daki gerilime ilişkin açıklamalar yaptı.

 

Ukrayna'nın sınırlarının, çatışma ve ordu gücüyle değişmemesi gerektiğini vurgulayan Scholz, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunmasına ilişkin Almanya'nın kararlı bir tutum sergilediğini vurguladı.

 

Scholz, görevine başladığından bu yana uluslararası iş birliği ve diyaloğun önemini çok iyi anladığını ifade ederek, "Yılbaşından bu yana Rusya ile yoğun görüşmeler içerisindeyiz" diye konuştu.

 

Görüşmelerin, gerilimi düşürmede etkili olup olmadığına ilişkin ise Scholz, "Rusya'nın, Ukrayna sınırına 100 bin asker yığmasının ardından artan gerilimin yatışıp yatışmayacağını söylemek için çok erken" olduğunu söyledi.

 

Olaf Scholz, Ukrayna'da 2015'te yaşanan çatışmaların durması için Almanya'nın arabulucu rolünü hatırlatarak, "Söz konusu gerginliklerden yıllar sonra sessiz kalmak, mantığa uygun bir tercih olmayacaktır" dedi.İlgili konular

rusya

Rusya, dost olmayan ülkelere doğalgaz tehdidini ileri sürdü

1 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’nın, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmesi durumunda, “Bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz” tehdidini ileri sürdü....Devamını oku
üç kuruş

27 Mart gün özeti

1 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku