Dünya

Başbakan Scholz'dan Rusya'ya Ukrayna uyarısı: Kuzey Akım 2'yi dondururuz

4 ay önce

scholz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda bunun Rusya için politik, ekonomik ve mali olarak yüksek bir bedeli olacağını vurguladı.

Berlin’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile biraraya geldikten sonra bir açıklama yapan Scholz, Rusya’dan Avrupa’ya doğalgaz akımı için planlanan Kuzey Akım 2 projesine atıfta bulunarak, Rusya’nın olası saldırısı karşılığında boru hattına yönelik yaptırımların da devreye gireceğini dile getirdi.

 

Kuzey Akım 2 konusunda, Almanya ve ABD arasında ortak bir tavır olduğunu ve boru hattının hangi koşullar altında işleyebileceğinin bu çerçevede net olarak belirlendiğini söyleyen Scholz, Rusya'nın Ukrayna'nın boru hattı projesinden bağımsız doğalgaz için transit ülke olarak kalma zorunluluğunu bildiğini ve bu kuralın zedelenmesi halinde yaptırımların devreye gireceğini söyledi. Scholz, "Ukrayna'ya karşı askeri bir müdahalenin mali bedelinin çok yüksek olacağı bilinmeli" diye konuştu.



İlgili konular

rusya

Rusya, dost olmayan ülkelere doğalgaz tehdidini ileri sürdü

1 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’nın, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmesi durumunda, “Bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz” tehdidini ileri sürdü....Devamını oku
üç kuruş

27 Mart gün özeti

1 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku