Politika

BBP'li Karacan: Destici, Erdoğan'dan barajın yüzde 3'e çekilmesini istedi

1 hafta önce

destici

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin önceki gün AKP Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 1 saat 20 dakika süren görüşmesinde seçim yasası ve yeni anayasa çalışmalarının ele alındığı ve Destici'nin seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesini istediği öğrenildi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan, partisinin seçim barajı ile ilgili talebini ve Destici ile Erdoğan görüşmesini Yeniçağ'dan Ümit Karadağ'a yaptığı açıklamada, şöyle değerlendirdi:

 

"Toplantının içeriğini henüz Sayın Genel Başkan ile görüşemedim fakat öteden beri hem birebir görüşmelerimizde hem de kamuya açık olarak televizyonlarda, diğer mecralarda hep şunu ifade ettik. Barajın sıfır olması gerekiyor. Hele hele yeni sistemle beraber kesinlik böyle olması gerekiyor. Çünkü önceden şöyle bir kaygı vardı. Temsilde adalet ve yönetimde istikrar… Bir yandan adaleti sağlamaya çalışırken bir yandan da yönetimde bir istikrarsızlık olmasın diye kaygı vardı. Fakat yeni sistemle birlikte yürütme ve yasama artık birbirinden tamamen ayrılmış durumda. Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanı ayrı seçiliyor, Meclis ayrı seçiliyor.

 

Dolayısıyla bizim bu savunduğumuz barajın sıfır olması tezi aslında temsilde adalet ve yönetimde istikrar kaygısı ortadan kalkmış olduğu için daha da güçlü oldu. Biz şunu savunuyoruz, diyoruz ki demokrasinin en temel özelliklerinden toplumdaki her kesimin sesini duyurması ve temsil edilmesi aslolandır. Toplumdaki her kesimin aldığı oy nispetinde temsil edileceği bir sistemin kurulması lazım. Bunun yolu da barajın sıfırlanmasından geçiyor.

 

Yine de efendim Meclis’teki çoğunluk yürütmenin zihniyetiyle ters düşer, dolayısıyla karışıklık meydana gelir kaygısı taşınıyorsa orada da en fazla şu olabilir yüzde 3 olabilir. Yüzde 3 ‘ün üzerindeki her baraj temsilde adalet ilkesini zedeleyecek, onu ortadan kaldıracak bir mahiyete düşürür. Dolayısıyla biz bunu savunduk.

 

Toplantının içeriğinde Sayın Genel Başkan mutlaka aktarmıştır ama bununla ilgili nasıl bir cevap geldi henüz bilgi yok. Görüşme öncesinde zaten bu konuda istişarede bulunduk. Bu talebimizin tekrar gündeme geleceğini konuştuk zaten."İlgili konular

erdoğan

Erdoğan’dan Baykar tesislerine başsağlığı ziyareti

6 saat önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 72 yaşında hayatını kaybeden ve Sarıyer aile kabristanlığında toprağa verilen Özdemir Bayraktar’ın Esenyurt’ta bulunan Baykar tesislerine gelerek başsağlığı ziyareti yaptı....Devamını oku
soylu

Soylu yine övdü: Erdoğan insanlığın büyük devrimcisidir

1 gün önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın coğrafyanın ve insanlığın büyük devrimcisi olduğunu dile getirdi....Devamını oku