İnsan Hakları

"Bekir Bozdağ telefonuma bylok programını indirmemi istedi"

1 ay önce

bylok

İhraç Yargıtay Hakimi bylock kullanımı hakkında eski Bakan Bekir Bozdağı işaret ederek, “Adalet Bakanı Bozdağ, özel kalemi aracılığıyla beni aradı. Makamına gittim. Yanında Müsteşar Birol Erdem’de vardı. Bozdağ, bana ‘telefonuna şu programı indir’ dedi. Ben de Bylock'u Bakanın makamında indirdim. Bylock'tan hem Bozdağ hem de Erdem ile defalarca görüştüm” diye konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Bylock gerekçesiyle tutuklanan bir polis memurunun başvurusunda önemli bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, başvurucunun tutukluluğuna esas ve tek delil Bylock olması ve yazışma içeriklerinin bulunmaması nedeniyle hak ihlalı kararına hükmetti. Bu kararla Türkiye tazminat ödemeye mahkûm oldu.

 

AİHM’nin hak ihlali kararı vermesinin hemen ardından da, eski CHP Milletvekili ve hukukçu Hüseyin Aygün, Bylock programıyla ilgili dikkat çekici bir bilgi paylaştı. Aygün, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iki polisin kendisine ulaştığını belirterek, Bylock listelerine sonradan eklenen “Eklenecekler Listesi”nden bahsettiklerini söyledi. Aygün, cezaevinde görüşme yaptığı iki polisin kendisine sonradan gelen listelerin “tutuklanması istenen” kişilerin doldurulduğunu kaydetti.

AİHM kararının ardından önemli bir ayrıntı daha ortaya çıktı. 15 Temmuz sonrasında tutuklanan ve yargılama aşamasında tahliye olduktan sonra yurt dışına çıkmak zorunda kalan üst düzey bir bürokrat, Kronos’a Bylock ile ilgili çok önemli şu bilgileri paylaştı:

 

"Üst düzey bürokratın verdiği bilgilere göre; Yargıtay’da etkin görevlerde bulunan ve siyasilerle yakın temas halindeki bir hakim 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ‘terör örgütü üyesi’ iddiasıyla Ankara’da tutuklandı. Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na konuldu. Yaklaşık bir yıl sonra iddianamesi hazırlanarak tarafına tebliğ edildi. Yargıtay hakimi, tek kişi olarak yargılandığı davanın iddianamesinde ‘Bylock kullanıcı’ olduğu yönünde bir bilgiyle karşılaştı. Bunun üzerine iddianameyi kabul eden mahkemeye ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe yazarak, söz konusu iddiayla ilgili bilgisine başvurulması talebinde bulundu.

 

Bunun üzerine Ankara Savcılığı, SEGBİS aracılığıyla eski hakimin ifadesine başvurdu. İhraç hakim, Bylock kullanıcı olduğunu kabul etti. Kimlerle görüşme yaptığı yönündeki bilgilerin tarafına tebliğ edilmesini talep etti. Ancak savcılık ellerinde bu yönde bir bilgi ve belgenin olmadığını söyledi. Bunun üzerine hakim, söz konusu dijital programı dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talebi doğrultusunda kurduğunu söyledi. Programın kurulma aşamasını da şöyle aktardı: “Programın telefona indirildiği tarihte, Adalet Bakanı Bozdağ, özel kalemi aracılığıyla beni aradı. Bakanın talebi üzerine makamına gittim. Yanında Müsteşar Birol Erdem’de vardı. Kısa süreli bir sohbetin ardından Bozdağ, bana dönerek, ‘telefonuna şu programı indir’ şeklinde bir talepte bulundu. Ben de belirtilen Bylock programını Bakanın makamında indirdim. Aynı programla hem Bozdağ hem de Birol Erdem ile defalarca görüştüm” dedi.

 

Ne var ki, bu açıklamaları savcı kayıt altına almak istemedi. Bakan Bozdağ ve Müsteşar Erdem’e iftira attığı yönünde suçlamalarda bulundu. SEGBİS sistemini kapatarak, mahkumla iletişimi kesti. Ancak ihraç hakim, haklı davasından vazgeçmedi. Avukatı aracılığıyla ilgili kişilere ulaşmaya çalıştı. Ancak hem Bozdağ hem de Erdem, görüşme taleplerini reddetti. Bunun üzerine eski hakimin avukatı, iddianameyi kabul eden mahkemeye bir dilekçe verdi. Mahkeme siyasilerle ilgili iddialar olmasından dolayı evrakları işleme almadı. Ancak hakimin ilk duruşma tarihini öne aldı. Mahkemede de aynı ifadeler kullanılmasına rağmen, yine zabıt altına alınmadı. Ancak eski Yargıtay hakimi ilk duruşmasında tahliye edildi."

 İlgili konular

Serhat Kadırhan

HDP’li belediye başkanına tutuklama

3 hafta önce

Hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında görevden alınan ve yakalanan eski HDP’li Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, tutuklanarak cezaevine gönderildi....Devamını oku