Günün Fotosu

Belediyeden Soma 301 Madenciler Derneği'ne: Derneği ya boşaltın ya da kirasını verin

2 yıl önce

Belediyeden Soma 301 Madenciler Derneği'ne: Derneği ya boşaltın ya da kirasını verin


301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’nın ardından madenci ailelerinin kurduğu Soma 301 Madenciler Derneği için yer tahsis eden Soma Belediyesi, şimdi ailelerden derneği boşaltmalarını ya da kirasını karşılamalarını istiyor. Başka derneklerden böyle bir talepte bulunulmadığını belirten Soma 301 Madenciler Derneği Başkanı İsmail Çolak, “Derneğin açılışında hepsi yer aldı, fotoğrafları var. Biz acıların üzerine kurulmuş bir derneğiz, kararın geri çekilmesini istiyoruz” dedi.
 
Evrensel'in haberine göre Soma Katliamı’nda oğlu Uğur Çolak’ı kaybeden Soma 301 Madenciler Derneği Başkanı İsmail Çolak yaşananları şu şekilde anlattı: Derneklerin belediyeden yer talep etme hakkı olduğu için biz derneği kurmadan önce belediyeye müracaatta bulunup yer talep etmiştik. O zamanın Belediye Başkanı Hasan Ergene, Atatürkçü Düşünce Derneğiyle beraber aynı yerde dernek yerimizi verdi. ‘Bir yıl içinde de bize teslim edeceğiz, ama geçici olarak siz bulunduğunuz yerde faaliyete devam edin, kiranızı biz ödeyeceğiz’ dedi. Seçimlerden sonra başkan değişti, Ali Tulup oldu. Belediye başkanı değiştikten sonra beni belediyeden çağırdılar. Derneği boşaltmamızı ya da kira ödememizi söylediler. Müfettişlerin derneklerle ilgili tuttuğu raporda ‘Derneklerin kiralarını ödeyemezsiniz, dernekler bundan sonra kendisi ödeyecek’ şeklinde ifadeler gerekçe gösterildi. Bunun tüm dernekler için geçerli olduğunu söylediler.
 
İlçede bulunan diğer derneklerle görüştüğünü ifade eden Çolak, “Bizim dışımızda hiçbir dernekten böyle bir şey istenmediğini öğrendim. Sadece bize söylemeleri bizi rahatsız etti. Yönetim kurulu üyelerimizle yaptığımız görüşmelerde ne dediysek ikna edemedik. 'Başınızın çaresine bakın' dediler. Derneklerle ilgili böyle bir karar varsa belediye bunu niye internet sitesi üzerinden ya da yerel basın aracılığıyla duyurmuyor? Bu derneğin açılışında belediye yöneticilerin de olduğu fotoğraflar var. Ortada bir ayrımcılık var ve bu hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerinin kurduğu derneğe yapılıyor. Biz acılar üzerine kurulmuş bir derneğiz” diye konuştu. Çolak, kararın geri çekilmesini istedi.


İlgili konular

AKP’li Şehitkamil Belediyesi

AKP’li belediyeden hediyelik eşyaya 6 milyon lira

3 ay önce

Gaziantep’te AKP’li Şehitkamil Belediyesi hediyelik kupa, matara, kumbara, sırt çantası, kalemlik, fincan takımı, kulaklık, magnet, şapka ve tükenmez kaleme 6 milyon 93 bin 200 TL ödedi....Devamını oku
arazi

MHP’li Belediyeden, MHP İlçe Başkanına 50 TL’ye arazi

4 ay önce

Aydın'ın Karacasu ilçesinin MHP'li Belediyesi, yola sıfır 2 bin 162 metrekare araziyi aylığı 50 TL'ye MHP İlçe Başkanına kiralarken, ihalenin belediye çalışanı bir memurun talebi üzerine düzenlendiği açıklandı....Devamını oku