İnsan Hakları

“Beni yavrularımdan ayırmayın”

2 yıl önce

zulüm

Çocuklarına yaklaşık 2 saatlik uzaklıktaki Edirne Cezaevine tutuklu bulunan Özlem Demirtaş zorunlu sevk nedeniyle başka bir şehre gönderiliyor. Üç küçük çocuğu olmasına rağmen tutuklanan anne Demirtaş, şimdi onları hiç görememe riskiyle karşı karşıya.

27 Ekim 2020’de tutuklanıp Edirne Kadın Kapalı Cezaevine gönderilen Özlem Demirtaş, cezaevindeki zorunlu nakil nedeniyle Çorlu’da halalarının yanında yaşayan 3 çocuğunu bir daha görememe riskiyle karşı karşıya.

 

Bugünkü telefon görüşünde ailesine durumu anlatan Özlem Demirtaş, “Eski olduğu için bu cezaevini boşaltıyorlar. Zorunlu sevk var. Çorlu’ya yakın cezaevlerini talep ettim ama kimsenin talebini kabul etmediler. Hep başka yerlere gönderdiler. Beni uzak bir şehre gönderirlerse bir daha yavrularımı nasıl göreceğim.” dedi. Bir buçuk aydır anne-babalarından ayrı kalan üç kardeşin ise psikolojileri bozulmuş durumda. Halaları Zehra Demirtaş’ın verdiği bilgiye göre Tarık geceleri uyanıp anne diye ağlıyor, uyuyamıyor. Telefon görüşlerinde annesiyle konuşamıyor. Burak ve Elif ise çok üzgün.

 

“NE OLUR BANA DUA EDİN”


Mobilya ve dekorasyon işleri öğretmeni Mehmet Demirtaş ve yurt idareciliği yapan eşi Özlem Demirtaş 44 gün önce Edirne’de gözaltına alınıp tutuklandı. Burak (9), Elif (5) ve Tarık (2) adındaki çocukları ise cezaevine 1,5-2 saat uzaklıkta ikamet eden halalarına teslim edildi. Ayda iki kere anne-babalarını görmeye gidebilen Demirtaş kardeşlerin, anneleri eğer uzak bir şehre sevk edilirse yanına gitmeleri zorlaşacak. Belki hiç ziyarete gidemeyecekler.

 

Çorlu’ya yarım saat uzaklıktaki Tekirdağ, Muratlı ve Silivri cezaevlerine nakil olmak istediğini dilekçeyle cezaevi yönetimine ileten Özlem Demirtaş’a henüz bir cevap verilmedi. Diğer mahpusların da bu talepleri bugüne kadar dikkate alınmadı. Şu anda karantinada bulunduğunu söyleyen Özlem Demirtaş, “Koğuşta bir kişinin testi pozitif çıktı. Bizi de karantinaya aldılar. Test yaptılar, ben negatif çıktım. 14 gün sonra beni de sevk edecekler. Ne olur bana dua edin, uzak bir yere göndermesinler. Çocuklarımdan ayrılmayayım. Yakın bir yere versinler.” ifadelerini kullandı.

 

“AYDA İKİ KERE ÇOCUKLARINI GÖRSÜNLER DİYE YALVARACAK DURUM GELDİK”


Bold Medya’ya konuşan hala Zehra Demirtaş, “Adalet Bakanı Abdülhamit Gül dün bir açıklama yaptı, tutuksuz yargılama esastır dedi. Üç çocuğun annesi babası bir anda tutuklandı. Tutuksuz yargılanabilecekken tutuklu yargılanmalarını kabul etmiş durumdayız. Şimdi ise yeter ki ayda iki keri çocuklarını görebilsin diye yalvaracak duruma geldik. Bu çocuklara yazıktır, günahtır.” diye konuştu.İlgili konular

üç çocuk

Anneleri komşuya kaçtı, üç çocuğun en büyüğü bileklerini kesti

1 yıl önce

Maltepe’de 3 çocuk annesi, eşini ve çocuklarını bırakıp komşusu ile Kütahya’ya kaçarken, annesinin kaçmasına dayanamayan 15 yaşındaki kızı bileğini kesip intihara teşebbüs etti....Devamını oku
savaş

27 Şubat gün özeti

1 yıl önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku