Dünya

Berlin'de gerçekleşen Libya Konferansı başladı

3 yıl önce

Berlin'de gerçekleşen Libya Konferansı başladı


Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ve Rusya'nın da çabalarıyla gerçekleştirmeyi planladığı Libya Konferansı Berlin'de başladı. Konferansın amacı, Libya'da kalıcı ateşkesi ve barışı sağlamak.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in arabuluculuk ettiği 11 ülke lideri, uluslararası örgütler ve Libya'daki tarafların katılımıyla gerçekleşen Libya Konferansı Berlin'de başladı.
 
Konferans öncesi Almanya'da bugüne kadar 5 ön hazırlık toplantısı düzenlendi. Merkel, hazırlıkların ardından Türkiye, Rusya, ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo, İtalya, Mısır, Cezayir olmak üzere 11 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarına konferans için davet gönderdi.
 
Liderlerin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği temsilcileriyle BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ni destekleyen Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter konferansa davet edildi.
 
Türkiye ve Rusya'nın çabaları
Libya'daki gelişmelerle ilgili Almanya'nın doğrudan arabulucu tutumu Berlin'in çözüm çabalarında öne çıkmasını sağladı.
 
Almanya Berlin süreci için olmazsa olmaz koşul olarak Libya'da ateşkesin sağlanmasını istiyordu. Başkent Trablus yakınlarına kadar ulaşan çatışmaların sonlanması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Ocak'ta ortak açıklamayla Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısında bulundu.
 
Ulusal Mutabakat Hükümeti yönetiminin ardından Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter'in de kabul etmesiyle ateşkes 12 Ocak gece yarısı yürürlüğe girdi.
 
Berlin'deki Libya zirvesi öncesinde Moskova'da ateşkes anlaşması amacıyla yürütülen görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.
Moskova'daki Libya müzakerelerinde oluşturulan taslak anlaşma metnine Serrac imza atarken, Hafter imzalamadan ayrılıp Libya'ya geri dönmüştü.
 
Almanya Berlin süreci için altıncı ön hazırlık toplantısı yapmaya hazırlanırken Angela Merkel konferansın gerçekleşmeme ihtimalinin ağır bastığı bir dönemde devreye girerek hem Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hem de Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefon diplomasisi yaptı ve süreci tekrar canlandırdı.
 
Almanya'nın amacı Suriye'de yaşananların tekrarlanmaması
Konferansta bölgede sağlanan ateşkesin korunması için atılacak adımlar ve soruna siyasi çözüm bulmak için yürütülecek çalışmaların değerlendirilmesi planlanıyor.
 
Almanya'nın Libya'da istikrarın sağlanmasını isterken en baştaki amacının, Suriye'de yapılan hataları tekrarlamamak ve Afrika'dan Avrupa'ya muhtemel bir mülteci krizini engellemek olduğu belirtiliyor.
 
Rusya'nın da Libya'da siyasi sürecin yeniden başlaması için Avrupa'dan finansal destek beklentisi bulunduğu dile getiriliyor.


İlgili konular

Bakan Akar

Bakan Akar'dan Mariupol açıklaması: Yakın takipteyiz

10 ay önce

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması için temaslarını sürdürdüklerini, Mariupol'deki durumu yakından takip ettiklerini belirtti....Devamını oku
Rusya

Rusya’dan Ukrayna’da kısmi ateşkes ilanı

10 ay önce

Rusya, Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kentinde sivillerin tahliyesi için insani koridor açılması amacıyla geçici ateşkes ilan etti....Devamını oku