Dünya

Beyrut yine karıştı: Çıkan olaylarda 6 ölü 30'dan fazla yaralı

1 gün önce

beyrut

Lübnan Temyiz Mahkemesinin, Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan hakim Tarık el-Bitar'ı "görevden alma" talebini reddetmesi üzerine, kararı protesto eden göstericiler Beyrut sokaklarını karıştırdı. Çıkan çatışmalarda en az 6 kişinin öldüğü belirtildi.

Bitar'ın görevden alınması talebinin Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildiği; Mahkemenin, 4 Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturmayı yürüten hakim Bitar'ı görevden alma yetkisinin olmadığı vurgulandı.

 

Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçileri, hakim Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş başlattı.

 

Göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bazı binaların üzerinden ateş açıldığı bildirildi. Açılan ateş sonucu 6 kişi ölürken 30'dan fazla kişinin yaralandığı ifade edildi.

 

Saldırıyı kim ya da kimlerin düzenlediğine dair bilgi bulunmazken, Şii Emel Hareketi ve Hizbullah üyeleri gün boyunca uzun namlulu silah ve roketlerle ateş açtı.

 

Emel ve Hizbullah militanlarının ateş açtığı kişilerin, Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi destekçisi silahlı gruplar olduğu ileri sürüldü.İlgili konular

beyrut

Dışişleri: Beyrut Büyükelçiliği önünde bayrak ve poster yakılmasını kınıyor

11 ay önce

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "26 Ekim tarihinde Beyrut Büyükelçiliği önünde Ermeni gruplar tarafından yapılan bir gösteride Türkiye bayrağı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait posterin yakıldığı" bilgisini paylaştı....Devamını oku
macron

Macron: Lübnan’ın geleceği tehlikede

1 yıl önce

Tarihinin en büyük ekonomik buhranlarından birini yaşadığı sırada geçen hafta içerisinde 158 insanın yaşamını yitirdiği depo patlamasının ardından bugün dünya liderleri Lübnan için bir araya geldi....Devamını oku