Politika

Biden'ın "Demokrasi Zirvesi"ne Erdoğan çağrılmadı

3 gün önce

Biden

ABD Başkanı Biden'ın 9-10 Aralık 2021 tarihlerinde ev sahipliği yapacağı Demokrasi Zirvesi'ne katılacak ülkeler resmi olarak açıklanırken, Türkiye'nin çağrılmaması dikkatlerden kaçmadı.

Düzenlenen zirveye, geçmişte 'insan hakları umurumda değil' diyen Filipinler Devlet Başkanı Duterte ve otoriterlikle suçlanan Hindistan lideri Modi de davet edildi.

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, seçim öncesi verdiği önemli vaatlerden biri olan 'demokrasi önderliğini tekrar ele alıp dünyada otoriterlikle mücadele etme' sözünün ilk adımını Demokrasi Zirvesi düzenleyerek atıyor.

 

Demokrasi Zirvesi'nde liderlerin, otoriter hükümetlerin baskılarına karşı internetin erişilebilir olmasını, veri güvenliği, siber güvenlik ve teknoloji platformlarına yönelik regülasyon konusunda iş birliği yapma gibi konuların da ele alınması bekleniyor.

 

9-10 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan zirveye katılacak ülkeler ise ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanırken, 110 ülkenin yer aldığı resmi katılımcılar listesi ise tartışma yarattı.

 

ABD'nin NATO müttefiklerinden olan Türkiye zirveye davet edilmezken, geçmişte 'insan hakları umurumda değil' diyen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ve otoriterlikle suçlanan Hindistan lideri Narendra Modi'nni katılımcı ülkeler arasında olması dikkat çekti.

 

Asya'da Japonya ve Güney Kore gibi müttefik ülkeler davet edilirken Tayland ve Vietnam gibi ülkeler davet edilmedi.

 

Euronews'in aktardığına göre; insan hakları grupları Biden'ın dış politikada özgürlükler ve insan haklarının ajandanın üst sıralarına almasını desteklese de sorunlu insan hakları karnesi olan ülkelerin davet edilmesini şüphe uyarıcı bir adım olarak niteledi.



İlgili konular

Resmî Gazete

Cumhurbaşkanlığı atama kararları Resmî Gazete'de

14 dakika önce

Hazine ve Maliye Bakanlığı dahil, TEİAŞ, İŞKUR gibi pek çok kuruma yeni isimler atandı; Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü görevden alındı....Devamını oku
Başbuğ

25 Kasım gün özeti

1 gün önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku