Dünya

Binlerce göçmen Türkiye'ye geliyor

6 gün önce

göçmen

Sıcak havalara aldırış etmeyen Afgan göçmenler Türkiye'ye Van ve Doğubayazıt üzerinde geçiş yaparak Türkiye'nin çeşitli illerine geçiş yapıyor.

Afganistan'da gerilim sürerken her gün sayıları giderek artan Afgan göçmenler, gruplar halinde İran’a, oradan da Türkiye'ye geçiş yapıyor.

 

Birgün'de yer alan habere göre; sıcak havalara aldırış etmeyen göçmenler, Türkiye'ye Van ve Doğubayazıt üzerinde geçiş yaparak, İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli illerine ulaşıyor. Son olarak Van'ın Erciş ilçesinde göçmenlerden 73’ü daha alıkonuldu.

 

Topraklı Mahallesi'nde durdurulan bir minibüste yapılan kontrollerde 50 Afganistan uyruklu göçmenin bulunduğu tespit edildi. Yasa dışı geçişi organize ettiği iddiasıyla gözaltına alınan N.Ç, işlemlerin ardından çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Aşağıgöze Mahallesi'ne bağlı İncesu mezrasında da ülkeye yasa dışı yollarla girdikleri iddia edilen 23 Afganistanlı daha alıkonuldu.

 

İKİ ÖNEMLİ SINIR KAPISI TALİBAN'DA


Öte yandan Taliban yönetimi, 8 Temmuz'da ülkenin İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz'da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak Sınır kapılarını ele geçirdi. Uzmanlar, söz konusu saldırıların hızı ve ölçeği konusunda şaşkınlık yaşayan hükümetin, isyancıların şartları üzerinde müzakere etmek zorunda kalabileceği görüşünde.

 

Hükümet, geçtiğimiz günlerde Taliban'ın 7 bin mahkumun serbest kalması şartıyla 3 aylık ateşkes teklif ettiğini duyurmuştu. Taliban'ın istekleri arasında ayrıca liderlerinin isimlerinin Birleşmiş Milletler kara listesinden çıkarılması da var.

 

MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLADI

 

Ülkede şiddeti sonlandırmak amacıyla geçen sene başlayıp Şubat 2021'de kaderine terk edilen Afganlar arası müzakereler, Katar'ın başkenti Doha'da yeniden başladı. Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah halkın geleceği, savaşı sona erdirmek ve siyasi bir çözüme ulaşmak için her iki tarafın da tüm gücüyle çalışması gerektiğini belirtti. Abdullah, barışa ulaşmak için iki tarafın da bazı fedakarlıklar yapması gerektiğinin altını çizdi.İlgili konular

tekne

Kaş açıklarında içinde 45 kişinin olduğu tekne battı

1 gün önce

Milli Savunma Bakanlığı, (MSB) Antalya Kaş açıklarında içerisinde 45 kişinin bulunduğu teknenin battığını açıkladı. Bakanlık ayrıca bölgede arama kurtarma faaliyetinin devam ettiği bildirildi......Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan’ın Taliban açıklamasına tepki yağdı

3 gün önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Taliban açıklamasına her kesimden tepki geldi....Devamını oku