Gündem

Bir yılda bin 570 farklı numaradan taciz etti

2 yıl önce

hacer demirel

Kilis’te görev yapan Doktor Hacer Demirel’i 7 yıldır aralık taciz eden son 1 yılda bin 570 farklı numaradan arayarak tacizlerini sürdüren Cebrail Can K.'nın yargılanmasına başlandı.

Kilis Adliyesi 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, 7 yıldır tacize uğradığını ileri süren Doktor Hacer Demirel ile zanlı Cebrail Can K. duruşmaya katılmadı.

 

Demirel'in avukatı İslim Arğıllı Suvat, duruşma çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hadisenin 7 yıllık bir süreç olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

 

* Bu 7 yıllık sürecin her birinde ayrı bir zorluklar yaşamış, müvekkilim, şuan Hacer Demirel- Cebrail Can K.'nin dosyasının ilk duruşması yapıldı.

* Gaziantep Barosu’nun müdahillik talebi vardı. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi vardı, ayrıca bir derneğin müdahillik talibi vardı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi dışındakiler mahkeme tarafından reddedildi.

* Dosyaya baktığımız zaman Cebrail Can K. serbest, Adana Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden adli melekeleri olmadığını dair rapor alındı. Bu raporun yeterli olmadığını, kapsamlı bir rapor alınması için İstanbul Adlı Tıp Kurumu’na veya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmesini talep ettik.

* Mahkeme bu hususu her hangi bir karara bağlamadı. Gelecek celseye kadar takdir edecektir. Aynı zamanda sanığın ifadesi de alınmadı, sanığın resmi adresi Malatya olduğu için orada talimatla ifadesi alınacak.

 

Avukat Suvat, “Müvekkilimin görev yeri değişti, ulaşılması çok mümkün değil. Ama tehlike her zaman var. Özellikle hastanede yattığı ve taburcu olduktan sonra müvekkilim eski korku ve kaygıyı daha fazla yaşamaya başladı. Çünkü içeri nasıl girdiğini biliyoruz ama içeriden nasıl çıktığını bilmiyoruz. Husumet de gösterebilirdi. Sonucu daha ağır şeyler de yapabilirdi. Biz bu süreçte sanığın eylemlerinden ziyade müvekkilimi koruma odaklı çalıştık. Bununla ilgili de hem Adalet Bakanlığından hem de Aile Sosyal Politikalar Bakanlığından çok ciddi bürokratik destekler aldık” dedi.

 

Basın mensuplarının sorusu üzerine Avukat İslim Arğıllı Suvat, Cebrail Can K.'nın son bir yılda müvekkili Hacer Demirel'e bin 570 farklı numaradan mesaj attığını ifade ederek, şunları söyledi:

 

* Müvekkilime yüz binlerce mesaj attığı görülüyor. Bu inanılmaz bir rakam. Müvekkilimin ciddi ısrarlı bir takipten kurtarmayı hedefliyoruz.


* Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün kadınlar için emsal teşkil edecek bir kararın çıkmasını bekliyoruz. Sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığı hususu var. Kamu vicdanının rahatlatılması gereken bir dosya.

* Bu olay medyaya yansıdıktan sonra kendi imkanlarıyla bize ulaşan birçok kadın aynı durumda olduğunu beyan etti. Sadece onlar için bile buradan çıkacak kararın emsal özellikte karar taşıyıp taşımaması çok önemlidir.

* Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek rapor çok önemli. Şayet akli melekeleri yerinde değilse bile bunu bir koruma tedbiri uygulanması gerekiyor. Hastanede gözetim altında değil de tedavi altına alınması gerekiyor.

* Çünkü siz birine akli melekeleri yerinde değil deyip salıverirseniz onun rahatsız ettiği kişiyi de hedef haline getirmiş olursunuz. Böyle bir endişe taşıyoruz.İlgili konular

taciz

Gaziantep'te Suriyelilerden turiste taciz

1 yıl önce

Güney Koreli bir YouTuber Gaziantep'te çekim yaparken fiziki tacize uğradığı görüntüleri sosyal medyada paylaşınca gündem oldu....Devamını oku
metaverse

Metaverse dünyasında 3 erkek tarafından tacize uğradı

1 yıl önce

Her gün binlerce kullanıcının katıldığı Metaverse dünyası bu kez cinsel taciz olayıyla gündeme geldi....Devamını oku