Gündem

Cübbeli Ahmet, çocuklara dini eğitim veren bir cemaatin kanalını RTÜK’e şikayet etti!

3 yıl önce

Cübbeli Ahmet, çocuklara dini eğitim veren bir cemaatin kanalını RTÜK’e şikayet etti!


Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, 'çocukları istismar ettiği’ gerekçesiyle FM TV’yi RTÜK’e şikayet etti.

  Evrensel’den Derya Kaya’nın haberine göre, İsmailağa cemaatinin tanınmış hocası Cübbeli Ahmet, aynı cemaatten ayrılan bir gruba ait olan FM TV hakkında ‘kendisini hedef gösterdiği’ ve ‘çocukları istismar ettiği’ gerekçesiyle RTÜK’e şikayette bulundu. Açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Cüppeli Ahmet en son Menzil Şeyhi Dıyaüddin’ e ait protez kolu öperken çekilen fotoğraflarıyla konuşulmuştu. Bu kez kendi cemaati olan İsmailağa’dan ayrılan bir grubun TV kanalını “Dini istismar ediyorlar” açıklamasıyla şikayet etti. RTÜK Kanunu’nun ihlal edildiğine karar veren RTÜK FM TV’ye ceza verdi.

Fatih Medreseleri’ni kötüleme, bizi kırıyorsun

Fatih Medreseleri isimli grup, kendilerine ait FM TV’de 16 ve 20 Nisan 2017 tarihlerinde yayınladıkları programda Cübbeli Ahmet’e hitap ediyordu. Programda konuşan çocuklar, Cübbeli’ye hitaben şunları söylemişlerdi: “Bizler Fatih Medreselerinde hafız olabilmek için okuyan, küçücük kalplerimizde Kur’an-ı Kerim’i ezberlemeye çalışan, Rabbimize emanet küçücük talebeleriz. Ey Cübbeli Ahmet Hoca ve İsmailağa Vakfı! Fatih Medreselerini kötülemekle bizleri kötülüyorsunuz ve engelliyorsunuz farkında mısınız? ‘Fatih medreselerine talebe vermeyin’ diyorsunuz. Bunu söylemekle bir neslin İslami yetişmesini engelliyorsunuz. ‘Fatih Medreselerine yardım etmeyin’ diyorsunuz. Hafız olabilmek için küçücük bedenimize güç ve kuvvet olacak, önümüze gelecek olan bir ekmeği ve yemeği bize çok mu görüyorsunuz? Ey Cübbeli Hoca ve İsmailağa Vakfı! Bizlerin minik kalplerini kırdığınızdan ve üzdüğünüzden dolayı sizleri Allah’a emanet ediyoruz.” Fatih Medreseleri bir süre önce İsmailağa Cemaati’nden ayrılmıştı. Sonrasında da iki grup “İsmailağa markasını kullanma” tartışması yüzünden mahkemelik olmuştu.

Bu doktrine de aykırı (!)

Cüppeli Ahmet’in şikayet dilekçesinde yer alan ifadeler kendisini tanıyanlar için çok ilginç karşılanabilir. Yanmayan kefen gibi ürünler satan, kutsal sayarak protez bir kolu öpen, vaazlarında zaman zaman nefret dili kullanan, sık sık dine dayanarak tepki çeken açıklamalarda bulunan Cüppeli’nin dilekçesinde yer alan ifadelerden bazıları kendisi için de geçerli aslında. Öncelikle yaşları 5 ile 15 arasında değişen çocukların konuşturulduğundan, çocukların medreselerde eğitim almasını engellediği şeklinde yönelik ithamlar bulunulduğundan bahsedilmiş. Sonrasında ise Cüppeli’nin bu ithamı reddetmediğini anlıyoruz. Çünkü çocukların medreselerde değil, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında eğitim görmesi gerektiği ifade edilmiş dilekçede. Ünlü’nün avukatları ilginç bir şekilde akademik çalışmalara da atıf yapmış: “Önemle belirtmek isteriz ki akademik çalışmalarda doktrince çocukların bu şekilde dini görüşleri kabul ettirme amacıyla kullanılması din istismarı olarak nitelenmektedir.”

Laik dil: Tarikatlar da istismarcı

Cüppeli’nin “Din istismarı yapıyorlar” ithamından  tarikat ve tekkeler de nasibini almış. Dilekçede yer alan diğer dikkat çekici eleştiri Türkiye’deki “tekke” ve “tarikat”lara yönelik. Son 10-15 yılda “tarikat” ve “tekke”lerin insanların din duygusu üzerinden büyük provokasyon ve manipülasyon yaptıklarına şahit olunduğu görüşüne yer verilmiş dilekçede. Dinin toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik düzlemde istismar edilebildiğine dikkat çekerek, yıllar boyunca laik düşüncenin savunduğu görüşe katıldığını da ifade etmiş Cüppeli Ahmet. Ünlü'nün şikayeti üzerine toplanan RTÜK üyeleri, FM TV'de yayınlanan haber programının 6111 sayılı RTÜK Kanunu'nu ihlal ettiğine karar verdi. Oy birliği ile alınan kararda şikayet konusu yayınların, RTÜK Kanunu'na muhalefet ettiği gerekçesiyle  FM TV'ye "İdari Para Cezası ve/veya 5 keze kadar program durdurma cezası" verildi.  


İlgili konular

kaza

430 bin 204 kazada, 2 bin 422 kişi öldü

4 ay önce

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre, 2021 yılında Türkiye'de meydana gelen 430 bin 204 trafik kazasında, 2 bin 422 kişi hayatını kaybetti, 276 bin 935 bin kişi de yaralandı....Devamını oku
trafik

İstanbul'da bayram trafiği yoğunluğu

10 ay önce

Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yola erken çıkan sürücüler, Anadolu Otoyolu'nun Düzce ve Bolu Dağı kesiminde akıcı yoğunluğa neden oluyor....Devamını oku