Dünya

BM uyardı: Libya'da seçimler olmazsa ülkede kaos olur

1 hafta önce

bm

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis, Libya’da yıl sonu yapılacak seçimlerin başarısız olması halinde ülkenin yeni bir kaosa gireceği uyarısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’ndeki oturumda konuşan Kubis, Libya’da 24 Aralık’ta yapılması planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerine ilişkin konuştu.

 

Kubis, seçimlerin yapılması konusunda ülkenin netliğe ihtiyacı olduğunu söyleyerek, "Seçim çalışmalarını terk etmek, birçokları için ülkede iktidara giden tek yolun şiddet olduğunun bir işareti olacak." vurgusu yaptı.

 

Seçimler konusunda ülkede hala bir belirsizlik havası olduğuna işaret eden Kubis, bu belirsizliğin Libya'daki kurumlar ve yetkililer arasındaki mevcut gerilimleri besleyerek, siyasi geçişi engellemeye çalışanlara fırsat verdiğini söyledi.

 

Seçimlerin başarısız olması halinde ülkenin yeni bir kaosa sürüklenebileceği uyarısı yapan Kubis, "tüm kusurlara, zorluklara ve risklere rağmen" yapılacak seçimlerin, "istikrarsızlığı, bölünmeyi ve çatışmayı besleyecek" seçimsiz bir ortama tercih edileceğini ifade etti.

 

Seçimlerin, 2020 yılının ekim ayından bu yana ülkede sağlanan olumlu gelişmelerin devam etmesi için gerekli olduğunu dile getiren Kubis, BM ve bölge ülkelerini seçimlerin sorunsuz bir şekilde yapılmasına destek vermeye davet etti.

 İlgili konular

erdoğan

Erdoğan, BM Genel Kurulu'na hitap etti

1 gün önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuştu....Devamını oku
bm

Taliban, BM ile insani yardımlar konusunu görüştü

6 gün önce

Taliban, BM Afganistan Yardım Misyonu Başkanı Deborah Lyons öncülüğündeki bir heyetle görüşme yaptı. Görüşmede, Afganistan'daki son durum ve insani yardımlar konusu görüşüldü....Devamını oku