Dünya

BM'den, Libya seçimleri konusunda yaptırım uyarısı

2 hafta önce

bm

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'den (BMGK), Libya'da 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerini engellemek isteyenlere ve siyasi geçişi tehdit edenlere yaptırım uyarısı geldi.

BM Güvenlik Konseyi ortak bir açıklama yayımlayarak, Libya'da 24 Aralık'ta seçimlerin düzenlenmesi ve seçim sonrası barışçıl geçiş çağrısında bulundu.

 

Açıklamada, Libyalı taraflardan, siyasi rakiplerine ve seçim sonuçlarına saygı göstermesi istenerek, "Libya'da barış, istikrar ve güvenliği tehdit eden, seçimler dahil siyasi geçişi engelleyen ya da baltalayan kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanabilir" denildi.

 

Başkanlık ve parlamento seçimlerinin özgür, adil, güvenilir ve kapsayıcı olması talep edilen açıklamada, kadınların ve gençlerin de seçimlerde temsil edilmesi istendi.

 

Açıklamada, ülkedeki tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çekilmesi çağrısı yinelendi.İlgili konular

Bakan Çavuşoğlu

Çavuşoğlu, Katarlı mevkidaşı Şeyh Al Sani ile görüştü

2 gün önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Katar’ın başkenti Doha’da Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Al Sani ile görüştü....Devamını oku
dibeybe

Libya’da Dibeybe’nin adaylığı iptal edildi

1 hafta önce

Trablus Temyiz Mahkemesi, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin devlet başkanlığı seçimlerindeki adaylığını iptal etti....Devamını oku