Ekonomi

Borsa İstanbul hakkında şok iddia!

2 yıl önce

Borsa İstanbul hakkında şok iddia!


Reuters'ta yer alan bir habere göre eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın Borsa İstanbul'un genel müdürü olmasının ardından Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Borsa İstanbul'daki hisselerini satıyor.
 
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre Borsa İstanbul’da sahip olduğu %10 hisseyi en kısa sürede satmak istediğini Türk yetkililere bildirdi.
 
Reuters’a bilgi veren kaynaklardan biri, “EBRD Hakan Atilla’nın atanmasının ardından BIST’teki %10 hissesinin tamamını en kısa sürede satmaya karar verdiğini bildirdi” dedi.
 
ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’de hüküm giyen Hakan Atilla, tahliye olduktan sonra geçen hafta Borsa İstanbul’a genel müdür olarak atandı. Borsa İstanbul’un ikinci büyük hissedarı olan EBRD karara itiraz etmişti.
 
EBRD iletişim direktörü Jonathan Charles, karar alınırken bankaya danışılmadığını ve Atilla’nın ataması üzerine EBRD’nin “yatırımından çıkış hakkında sahip” olduğunu ifade etmişti.

 İlgili konular

Katar

CHP'den Katar için soru önergesi

5 ay önce

CHP, Katar arasındaki ilişkilerde, Türkiye’nin çıkarlarının zedelediğini savunarak, TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi....Devamını oku
ikili

Fatih Altaylı: Borsa İstanbul konusunda CHP’nin itirazı geçerli

1 yıl önce

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Borsa İstanbul'un yüzde 10'unun Katar'a devredilmesinin ardından gelen eleştirilerle ilgili olarak, "Bu İstanbul Borsası’nın ilk satılışı değil. 2013 yılında da Nasdaq’a yüzde 5’i satılmıştı. O zaman da fiyat açıklanmamıştı, her şey büyük gizlilik içinde yapılmıştı. Bugün AKP içinde yer almayan iki önemli siyasi şahsiyet Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan en yetkili konumdaydılar. Bu yüzden CHP’nin itirazı geçerlidir. DEVA ve Gelecek’in itirazları ise anlamsızdır. Buna verecekleri bir yanıt var ise onu da dinlemeye hazırım" dedi....Devamını oku