Politika

'Boynukalın'ın istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi' iddiası

2 gün önce

kapak

Habertürk spikeri Mehmet Akif Ersoy, Ayasofya imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'ın görevinden ayrılmasına ilişkin bir iddia ortaya attı. Ersoy'un, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Boynukalın'ın görevi bırakmak istemediğini fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifasını istediği iddia edildi.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla AKP içerisinden de tepki gören Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik görevine geri döndü.


Boynukalın yaptığı açıklamada, "Aldığım kararın bir diğer sebebi ise milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, 'Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım' gibi hezeyanlara meydan vermemektir" ifadelerini kullandı.

 

'BIRAKMAK DURUMUNDA KALMIŞ'


Habertürk'te yayınlanan 'HaberTürk Manşet' programında Ayasofya imamı Boynukalın'ın istifası konuşulurken sunucu Mehmet Akif Ersoy, telefonuna gelen mesajı okudu. Ersoy, Cumhurbaşkanlığın'dan ismini vermediği bir meslektaşından Mehmet Boynukalın'ın Ayasofya İmamı görevinden alınmasının AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi olduğuna dair bir mesaj aldığını söyledi.

 

Ersoy, Boynukalın'ın görevden alınmasına ilişkin, "Meslektaşım ve Cumhurbaşkanlığı'ndan bir arkadaşımız konuyla ilgili mesaj atmış. Cumhurbaşkanı'nın istifayı talep ettiği yönünde hem meslektaşım bilgi aldığını, aslında bırakmak istemediğini, daha sonra bırakmak durumunda kaldığını paylaşmış bir bilgi olarak. İsmini vermemi istemedi" ifadelerini kullandı.

 

Ersoy sözlerinin devamında "Bildiriye de atıftan kaynaklı herhalde bu tartışmadan çıkmak için yeni bir durumla karşı karşıyayız" ifadelerine yer verdi.

 İlgili konular

pinar

Pınar Gültekin cinayetinde ismi geçen savcı istifa etti

13 saat önce

Muğla’da yaşayan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i vahşice katleden Cemal Metin Avcı’nın ifadelerinde adı geçen savcı D. Y’nin Erzurum’a tayin edilmesinin ardından göreve başlamadan istifa ettiği ortaya çıktı. D.Y’nin Ankara’da avukatlık mesleğine başladığı belirtildi....Devamını oku
matovic

Slovakya Başbakanı Matovic görevinden istifa etti!

1 hafta önce

Reuters'da yer alan son dakika haberine göre Slovakya Başbakanı Igor Matovic görevinden istifa ettiğini açıkladı. Başbakanın istifası uzun süredir hükümet kurma kriziyle boğuşan ülkede yeni kabinenin kurulabilmesi için alınmış bir karar olarak duyuruldu....Devamını oku