Son Dakika

İsrail: Filistin bayrağı taşıyan herkese hapis cezası

4 yıl önce

İsrail: Filistin bayrağı taşıyan herkese hapis cezası


İsrail’in Likud Partisi üyelerinden Anat Berko, parlamentonun, gösteriler sırasında İsrail’e “düşman bir devletin” ya da Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) gibi “İsrail’in dostu olmayan” herhangi bir örgütün bayrağını taşıyan herkese bir yıl hapis cezası verilmesini öngören özel bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını açıkladı.

  Berko, “Ekim ayında Knesset’e (İsrail Parlamentosu) sunulacak olan tasarıya göre, Filistin veya Suriye bayrağı ya da başka düşman devletlerin bayraklarını taşımak, savcılığın, bunu yapanlar hakkında bir iddianame düzenlemek zorunda olacağı cezai bir suç olarak kabul edilecek” dedi. Berko söz konusu yasa tasarısını hazırlamaya, İsrail’deki Arap vatandaşlar tarafından düzenlenen gösterilerde özellikle de ‘ulus devlet’ yasasını protesto etmek için 11 Ağustos’ta Tel Aviv’de yapılan gösterilerde Filistin bayrağı yükseltme durumunun artması sonrasında karar verildiğini vurguladı.

Hükümetten destek

Berko, tasarıyı karşılıklılık ilkesiyle hazırladığını belirterek “Yani, kamusal alanda İsrail bayrağı yükseltmesine izin verilmeyen kişiler, İsrail’deki topluluklarda bayrağını yükseltemeyecek” ifadelerini kullandı. Bir dizi üst düzey hükümet yetkilisi ile görüştüğünü ve tasarının onaylanması ve hükümet çalışmalarının bu döneminde tasarının yasa haline gelmesine yönelik prosedürlerin hızlandırılması için hükümetten destek taahhüdü aldığını vurguladı.


İlgili konular

israil

İsrail'li kaynak: İsrail, Türkiye ile yakınlaşmak için bir önkoşul sunmadı

11 ay önce

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı dün Kudüs’e gitmişti. İsrailli üst düzey bir kaynak, görüşmenin detaylarını paylaşarak İsrail’in, Türkiye ile yakınlaşmak için bir önkoşul sunmadığını açıkladı....Devamını oku