Politika

Buldan: Devletçi iki bloğa karşı"üçüncü yol" siyasetini büyüteceğiz

1 hafta önce

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Cezaevleri en riskli yerler arasında, acil tahliyeler şart

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Tarihsel olarak var olan, sistemin içinden gelen devletçi iki egemen bloğa karşı Üçüncü Yol siyasetini büyüteceğiz ve demokrasi ittifakını genişleterek ülkeyi bu karanlıktan kurtaracağız. Bu konuda kararlıyız" açıklamasını yaptı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Ankara’da yapılan HDP İl Eş Başkanları toplantısına katıldı.

 

Buldan etkinlikte yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

 

"Sizleri 8 Mart’ın ve Nevruz'un coşkusuyla selamlıyorum. Zor da olsa pandemi koşullarında böylesi bir toplantıyı gerçekleştirmek bizler açısından elzemdi. Sizlerin gözlerinde parlayan ışığa tanıklık etmek bizler için, partimiz için çok değerli ve anlamlıdır. Böylesi yüz yüze bir toplantı yapmanın onurunu yaşadığımızı ifade etmek isterim. Gücümüze güç, cesaretimize cesaret kattınız.

 

Böylesi çetin bir süreçte, HDP’li olmanın dahi büyük bir anlam ifade ettiği böyle bir dönemde sizler büyük bir cesaret ve kararlılıkla demokrasi mücadelesini omuzlayarak tarihi bir görev yürütüyorsunuz. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. HDP’de yönetici olmak herhangi bir düzen partisinde çalışmaya benzemez. HDP’de yönetici olmak rant ve servet getirmez. HDP’de yönetici olmak iddia sahibi olmayı gerektirir. Bu meşakkatli yolculukta makam ve mevkiyi bir kenara itip hakikat aşkıyla yanmayı gerektirir. Buradaki her bir arkadaş; Denizlerin Mahirlerin, İboların, Mazlumların ruhunu Türkiye halklarının özgürlük ve demokrasi mücadelesiyle birleştirerek özgürlük mücadelesinin bir neferi ve öncü gücü olarak çalışmaktadır. İşte HDP’yi umudun partisi yapan tam da budur. Her bir yönetici arkadaşımız, umutsuz zamanlarda dahi topluma umut olmanın bilinci ve kararlılığıyla hareket etmektedir. Tüm engellememe ve baskılara rağmen bunlara göğüs gererek partimizi daha da ileriye taşımak, büyütmek ve başarıya ulaştırmak için gece gündüz büyük bir emek sarf etmek, fedakarca özveriyle çalışmak hiç kimseninharcı değildir. Bunu ancak HDP’liler yapar. Bizler yaparız, sizler yaparsınız!

 

Burada oturan her arkadaşım, buraya gelmeyenler de dahil mücadele tarihimizin sayfalarına adını yazmıştır, yazdırmıştır. Her birinizin cesaretini, HDP’ye olan inancınızı kutluyorum. HDP bir yol ise bu yolun en büyük emektarları sizlersiniz. Partimizin geleceğini de şimdisini de gören iradesiniz. Her bir öneriniz, her bir tespitiniz ve eleştiriniz hep çok kıymetli oldu, bundan sonra da olmaya devam edecektir.

 

Sizler sadece il eş başkanı olarak görev yürütmüyorsunuz. HDP’nin eşit ve özgür fikriyatını Türkiye’nin dört bir yanında temsil ediyor ve bu fikriyatın filizlenmesi ve büyümesi ve çınara dönüşmesi için de büyük bir mücadele sarf ediyorsunuz. HDP; güçlü demokrasinin, gerçek adaletin, adil barışın ve özgür yaşamın kurucu gücüdür. Güçlü bir demokrasinin kurulması elbette yerellerden, kentlerden başlar. Sizler bu ülkenin ve halkların geleceğini demokrasiyle, adaletle, barışla buluşturacak bu cesur yürüyüşün hakikat yolcularısınız. Bu yürüyüşün sonu mutlak başarı, mutlak zafer olacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın. Arkamızda halklarımızın sarsılmaz gücü ve kararlılığı vardır. HDP’nin dayandığı güçlü bir mücadele ve direniş geleneği vardır. Çınar ağacı gibi kök salmış ilkeleri vardır.


Bunu sizlerin büyük emeği olan 8 Mart ve Nevruz'da bir kez daha gördük. 8 Mart'ta kadınlar en büyük demokrasi, muhalefet ve değişim gücü olarak iradesini ortaya koydu. Kadınlar “gümbür gümbür geliyoruz” dedi. Kadınlar bu ülkenin ve toplumun kadın mücadelesi ile özgürleşeceğini bir kez daha Türkiye toplumuna ve halklarına gösterdi. Kadınlar faşizmin ancak kadın mücadelesiyle yenilgiye uğratılacağını Türkiye'yi yönetenlere ve Türkiye halklarına gösterdi. Kadınlar bu eşitsiz ve ayrımcı düzenin ancak kadınların mücadelesi ile değişeceğini bir kez daha gösterdi. Kadınlarda asla yılgınlık yoktur, direniş vardır. Korku yoktur cesaret vardır. Tereddüt yoktur, inanç ve kararlılık vardır. Kadın yoldaşlarımızı kutuluyorum. Özellikle cezaevlerindeki kadın yoldaşlarımız başta olmak üzere mücadele eden tüm kadın yoldaşlarımızı selamlıyorum.


8 Mart’ın cesaret ve kararlılığı 8 Mart ile sınırlı kalmadı, Nevruz’da daha da katlandı. Bir halk seline dönüştü. Bir kez daha gördük. 2021 Nevruz’u halkı yok sayanlara, baskı ve sindirmeyle korkutup engellemeye çalışanlara karşı milyonların irade beyanıdır. Halkın uyarısını ciddiye almayanlar büyük yanılacaktır, büyük kaybedecektir. Yanlış hesabı halk mutlaka bozacaktır. Seçim sandıklarında bu oyun mutlaka bozulacaktır.


HDP fikriyatı bu topraklarda güçlü bir şekilde kök salmıştır. Buna her yerde tanıklık ediyoruz. Bu kökün ülkenin her yerinde filizlendiğini de görüyoruz. HDP denildiğinde herkesin aklına lotus çiçeği gelsin istiyoruz. Çünkü HDP bir yaşam çiçeğidir. Bu çiçek yapısı gereği asla kirlenmez, toz tutmaz. Kendisini her koşulda saf ve diri tutan tek çiçektir. Farklı renkleri ve muhteşem kokusuyla dönüşümün sembolüdür. Toprakta, suda ve güneştedir. HDP de lotus misali çok renkliliğin, yaşamın adıdır. HDP zamanı gelmiş bir fikir, yolunu bulmuş bir düşüncedir. Bu su mutlaka mecrasında ve kaynağa mutlaka ulaşacaktır. HDP siyasi bir parti olmanın ötesinde direnişle örülü bir yaşam biçimidir. Eşit ve özgür yaşama adanmışlıktır. Başı dik yürümenin adıdır.İlgili konular

hdp

AYM, HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi Yargıtay'a iade etti

3 gün önce

HDP'nin kapatılması talebiyle Yargıtay Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi oybirliğiyle iade etme kararı alan Anayasa Mahkemesi (AYM), kararı gerekçesiyle birlikte Yargıtay'a gönderdi....Devamını oku
bahçeli

Bahçeli: HDP'yle ittifak kuranlar aynı zamanda çocuklarımızın düşmanıdır

5 gün önce

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terörle mücadele konusunda açıklamalarda bulunurken "HDP'yle ittifak kuranlar aynı zamanda çocuklarımızın düşmanıdır. HDP'ye müsamaha ve merhamet analara hakaret, babalara hıyanettir" ifadesini kullandı....Devamını oku