Politika

Çavuşoğlu, "Güzel bir görüşme oldu" dedi; Türk bayrağı unutuldu

6 gün önce

Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan ile görüştü. Fakat görüşmede diplomatik teamüllere aykırı bir durum yaşandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan ile görüştü.

 

Özbekistan'da Suudi mevkidaşı Faisal bin Ferhan'la bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun görüşmesinde Türk bayrağı detayı dikkat çekti.

 

Mayıs ayındaki görüşmede toplantı salonunda iki ülkenin de büyük bayrağı bulunurken, dün yapılan görüşmede salonda yalnızca büyük Suudi Arabistan bayrağı olduğu, küçük bir Türk bayrağının sehpaya yerleştirildiği görüldü.

 

Görüşmeye dair sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan ile yararlı bir görüşme gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

 

Fakat görüşmede diplomatik teamüllere aykırı bir durum yaşandı.

 

Türkiye’yi temsil eden Bakan Çavuşoğlu’nun olduğu görüşmede büyük Suudi Arabistan bayrağı bulunurken Türk Bayrağına yer verilmedi. Sehpa üzerinde küçük bir Türk Bayrağının yeterli görüldüğü toplantıda Türkiye’ye ilişkin başka bir simge yer almaması tepki çekti.

 

Bu durumun görülmemesini isteyen Bakan Çavuşoğlu da Twitter hesabından arkadaki Suudi Arabistan bayrağının görülmediği bir fotoğrafı tercih etti.

 

Son dönemde Türkiye – Suudi Arabistan ilişkileri, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi tarafının Türk mallarına uyguladığı boykot kararları gerekçesiyle kötü ilerliyordu.


Ayrıca görüşmede ABD’nin Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tuttuğu Veliahd Prens Muhammed bin Selman’ın da fotoğrafının olması dikkat çekti. Çavuşoğlu paylaştığı fotoğrafta bu bölümü de keserek yayınladı.İlgili konular

TÜRK BAYRAĞI

Türk bayrağını koltuk örtüsü yaptılar!

4 gün önce

AKP Giresun Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısını, liman sahası içinde bulunan devlete ait gümrük binasında dün yaptı....Devamını oku
Çavuşoğlu

Çavuşoğlu: Rusya bizi memnun etti

1 ay önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı uçuş kısıtlamasını 22 Haziran'dan itibaren kaldırma kararını olumlu karşıladıklarını belirtti....Devamını oku