Gündem

Çavuşoğlu: KKTC'de iki devletli çözüm önerisine destek vereceğiz

1 hafta önce

tatar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cenevre'de sonuçsuz kalan Kıbrıs konulu gayriresmi konferanstan sonra, ''Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm önerisine çok güçlü bir şekilde destek vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, ''Anlaşma için devletimizin egemenliği tanınmalı'' ifadesini kullandı.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

 

Toplantının esas amacı ortak zemin var mı yok mu buna bakmaktı. Şu an bir zemin olmayabilir ama ileride olabilir. Bizim eski şartlarda masaya oturmamız mümkün değildir. Eşitlik temelinde bir niyetin olmadığını gördük.

 

Rum Kesimi'nin amacı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı ve anayasal değişiklikle Kıbrıslı Türklerin buna yama edilmesidir. Günün sonunda Türkiye'de bağlarımızın kopmasını bekliyorlar, bu mümkün değil.

 

Tek egemenliğe yama olmamızı kimse bekleyemez. Ancak egemen eşitlik kabulüyle masaya otururuz.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yaptığı açıklamaları ise şöyle:

 

Toplantının amacı yeni bir düzen için ortak zemin arayışıydı. Toplantıda sayın Tatar egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm arayışını güçlü bir şekilde anlattı. Biz de Türkiye olarak KKTC'ye güçlü bir şekilde destek verdik.

 

Rum tarafı egemen eşitliğe karşı çıktı. Görüşmelerde Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri yeni bir teklif getiremedi.

 

Hem biz hem de Sayın Tatar federasyon defterini 2017'de kapattığımızı hatırlattık ancak Rum tarafında böyle bir düşünce yok. Gazi Magusa'nın kontrolünün AB'ye verilmesi teklifinde bulundular, bunun ciddiye alınması bile mümkün değil.

 

Yunanistan ise beklendiği şekilde BMGK kararlarının arkasına sığındı. 50 yıldır sonuç vermeyen federasyon kararının arkasına sığındı

 

BM ortak bir zemin aradı ancak bulunmadı. BM Genel Sekreteri birkaç ay daha ortak bir zemin bulunması için çalışmaların devamını teklif etti.

 

KKTC'nin bağımsızlığı, eşitliği konusunda ödün vermeyeceğiz. Cenevre toplantısı Kıbrıs sorunu konusunda dönüm noktasıdır.İlgili konular

turist

Çavuşoğlu: Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız

1 gün önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşlı Heiko Maas'la düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki Koronavirüs aşılama süreciyle ilgili " Turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız" diye konuştu....Devamını oku
ateşkes

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tacik ve Kırgız mevkidaşlarıyla görüştü

5 gün önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı. Çavuşoğlu, mevkidaşlarına imzalanan ateşkes anlaşmasından duyulan memnuniyeti iletti....Devamını oku