Gündem

Çavuşoğlu Libya'da kritik açıklamalarda bulundu

2 gün önce

libya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretler için gittiği Libya’da mevkidaşı Necla Manguş ile düzenlenen basın toplantısında, "Libya'nın bütünlüğü, egemenliği, bağımsızlığı ve siyasi birliğinin muhafazasına önem veriyoruz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Libya'nın başkenti Trablus'ta ikili görüşmelerinin ardından mevkidaşı Necla el-Menguş'la ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

 

Libyalı mevkidaşının ve Libya halkının ramazan ayını tebrik eden Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'ın da yer aldığı geniş bir heyetle Libya'da olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

 

 

Çavuşoğlu, Türkiye’nin kalıcı barış, istikrar ve refah için yoğun çaba sarf ettiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Libya halkının ve meşru hükümetlerinin zor dönemlerinde daima yanında yer aldık. Trablus’a saldırılar karşısında Libya’nın meşru hükümeti bazı ülkeleri biz dahil, davet etti. Bu çağrıya sadece Türkiye olumlu cevap verdi. Güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırası kapsamında Libya'ya sağladığımız destek iç savaş, kardeş kavgası ve insanlık dramını önledi."

 İlgili konular

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB ile ilişkilerde olumlu hava hakim

1 gün önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Slovenya’nın başkenti Lübliyana’da mevkidaşı Anze Lagor ile görüştü. ...Devamını oku
Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Koca Rusya'ya gidecek

5 gün önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mayıs ayında Rusya'ya resmi ziyarette bulunacak....Devamını oku