Gündem

Çavuşoğlu: S-400'lerin Ukrayna'ya verilmesi söz konusu olamaz

3 ay önce

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "S400'ler zaten Türkiye'ye geldi. Birileri S-400'ler Ukrayna'ya verilsin dedi. Bu söz konusu bile olamaz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar’da düzenlenen Doha Forumu’na katılmak için bulunduğu Doha’da üst düzey ikili görüşmelere başladı.

 

Bu cümleden olarak Çavuşoğlu, eski Münih Güvenlik Konferansı Vakfı Başkanı Büyükelçi Wolfgang Ischinger, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ve eski ABD Dışişleri Bakanı ve İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile görüştü.

 

Doha'daki mülakatta açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "S-400’lerin Ukrayna’ya verilmesi söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

 

Çavuşoğlu, S-400'lerin Ukrayna verilmesinin söz konusu olmadığını da söyledi. "Şimdi biz S-400'leri aldık ve anlaşma tamamlandı" diyen Dışişleri Bakanı,"Çok ilginç senaryolar duyduk bununla ilgili sanırım ABD'den böyle bir sızıntı vardı. Ancak böyle bir durum asla gündemimizde değil" diye konuya açıklık getirdi.

 

Çavuşoğlu yaptığı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

"Biz arabulucuyuz ve bu noktada tarafsız olmalıyız. Bir yorum yapmamız doğru olmaz. Bizim işimiz her iki tarafında bu sorunu çözebilmesine yardımcı olabilmek. Sonuçta kararı Zelenski ve Putin verecek. Biz onları da bir araya getirmek istiyoruz.

 

Ukrayna şunu anladı NATO üyeliği olmadı, olmayacak da. Bir çok üye Ukrayna ve Gürcistan'ın üyeliğine karşı. Ukrayna bunu net bir şekilde anladı. Ukrayna'nın Batı ile Rusya arasında seçim yapma şansı yok. Denge politikası olması lazım. Biz de NATO üyesiyiz. Rusya ile bir çok zorlu konuda beraber çalışıyoruz. Ukrayna'nın da daha dengeli bir politika izlemesi lazım.

 

Mevcut durum hepimizi etkiliyor. Bizim her iki tarafla da mükemmel ilişkilerimiz var. Ukrayna ile serbest ticaret anlaşması imzaladık. 2 partner olan ülke var burada. Bu durum sadece bizi değil hepimizi etkiliyor. Bir an önce çözüm bulmalıyız.

 

S-400'ler zaten Türkiye'ye geldi. Birileri S400'ler Ukrayna'ya verilsin dedi. Bu söz konusu bile olamaz. Türkiye'nin daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı var mı. tabiki var. Biz müttefiklerimziden bunu alamazsak başka kaynaklara yöneliriz. Şimdi ihityaçlarımızın yüzde 70'inden fazlasını üretebiliyoruz. Hava savunma sistemimiz de olacak.

 

Bu bağlamda baktığımızda biz hala diğer alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Fransız ve İtalyan mevkidaşları ile görüştü. Şimdi bu iki ülke ortak üretimi Türkiye'de yapmak ya da hava savunma sistemlerini bize satmak konusunda biraz daha ciddiler.

 

Önümüzdeki her seçeneği değerlendiriyoruz. Ancak bizim ilk tercihimiz her zaman müttefiklerimiz. Bizim ülkemiz egemen bir ülke ve ihtiyaçlarımızı temin etmek zorundayız. Bizim birinci önceliğimiz Avrupa ama netice itibari ile bunlar bize satılmazsa ne yapacağız?

 

Boris Johnson Cumhurbaşkanımızı aradı tüm ihtiyaçlarımız onlardan alabiliyoruz ama ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde durum böyle değil. Ne yapalım acil ihtiyaçlarımız için ikna olmalarını mı bekleyelim?"İlgili konular

sarıgül

Mustafa Sarıgül: Bakan Çavuşoğlu’nu tebrik ediyorum

3 ay önce

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kutluyorum, tebrik ediyorum. Bu dış politikanın da devam ettirilmesini diliyorum." diyerek takdirlerini dile getirdi....Devamını oku
rusya

Flaş gelişme! Rusya ve Ukrayna temsilcileri Türkiye'de görüşecek

3 ay önce

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken önemli bir gelişme oldu. Ukrayna tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülke temsilcileri 28-30 Mart'ta Türkiye'de görüşmelere devam edecek....Devamını oku