Gündem

Çavuşoğlu, Taliban Heyeti ile görüşme sonrası konuştu

1 gün önce

taliban

Taliban Heyeti ile görüşme sonrası konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Göç dalgası yaşanmaması için önlemleri görüştük" dedi.

Taliban Heyeti ile görüşme sonrası açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşme hakkında şu bilgileri paylaştı:

 

"Terör ile mücadele önemli. Boşluk olursa terör örgütlerinin saldırılarını arttıracağını görüyoruz. Diğer taraftan da başında beri şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk.

 

Batılılar gibi ders verir gibi ön şartlar söyleyerek değil. Taliban dışındaki tüm etnik gruplardan kişilerin de yönetime davet edilmesinin önemini bir kere daha anlattık.

 

Türkiye’ye gelmek istediler, bilgi gün akşam geldi, kendilerini davet ettik. İlgili kurumlarımızla beraber bir görüşme gerçekleştirdik.

 

Afganistan’daki son durum hakkında bilgiler aldık. Türkiye olarak düşüncelerimizi paylaştık.

 

Kızların eğitimi ve kadınların iş hayatında çalışabilmesini, tavsiyelerimizi paylaştık. Bizim orada yaşayan, dönmek isteyen vatandaşlarımız ile ilgili konuları gündeme getirdik.

 

Başkonsolosluklarımızın tekrara açılması için beklentilerimizi dile getirdik. Düzenli uçuşların başlaması için güvenli konusunda beklentilerimiz bir kez daha kendilerine anlattık."İlgili konular

muttaki

Taliban heyeti Ankara'da 

1 gün önce

Taliban heyetinin öğleden sonra görüşmeler yapmak üzere Ankara'ya geldiği bildirildi....Devamını oku
çavuşoğlu

Bakan Çavuşoğlu: Bazı dışişleri bakanları ile Kabil’e gideceğiz

3 gün önce

Afganistan’daki gelişmeleri yakından izlediklerini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, “Bazı dışişleri bakanları ile Kabil’e gitmeyi planlıyoruz” diye konuştu....Devamını oku